Gideon Mantell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gideon Mantell
Gideon Mantell.jpg
Rodné jméno Gideon Algernon Mantell
Narození 3. února 1790
Lewes
Úmrtí 10. listopadu 1852 (ve věku 62 let)
Londýn
Příčina úmrtí předávkování
Místo pohřbení hřbitov ve West Norwoodu
Ocenění Wollastonova medaile (1835)
Královská medaile
člen Královské společnosti
Příbuzní Joshua Mantell
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gideon Algernon Mantell (3. února 1790 Lewes - 10. listopadu 1852) byl britský lékař, geolog, paleontolog a amatérský sběratel zkamenělin. Často bývá považován za objevitele dinosaurů, ačkoliv v tomto ohledu úzce soupeří se svým současníkem a krajanem Williamem Bucklandem.

V roce 1822 poprvé vyobrazil část kostry dinosaura iguanodona ve svém díle o fosíliích v okolí města Lewes (Sussex, jižní Anglie). Tohoto dinosaura pak formálně popsal v roce 1825, pouhý rok po prvním popisu dinosaura vůbec. Prvenství Mantellovi vzal jiný přírodovědec, již zmíněný reverend William Buckland (1784-1856), který v únoru roku 1824 popsal dravého dinosaura megalosaura. Mantell také popsal dalších několik rodů dinosaurů a již kolem roku 1820 měl ve svém držení první známé fosílie spinosauridů (zuby rodu Suchosaurus). Patří tak mezi průkopníky paleontologie obratlovců a je dnes často oslavován jako pionýr v objevování dinosaurů.

V roce 1835 byl za svůj přínos geologii londýnskou Geologickou společností vyznamenán Wollastonovou medailí. V závěru života utrpěl při nehodě kočáru těžké zranění a trápily jej silné bolesti, stal se dokonce závislým na morfinu.

Pojmenováni po něm[editovat | editovat zdroj]

Hned několik druhů dinosaurů bylo pojmenováno po tomto britském vědci (většinou ve formě druhového mantelli). V roce 2012 byl například popsán španělský ornitopod rodu Gideonmantellia.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]