Gideon Mantell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gideon Mantell
Narození 3. února 1790
Lewes
Úmrtí 10. listopadu 1852 (ve věku 62 let)
Londýn
Místo odpočinku hřbitov ve West Norwoodu
Povolání geolog, paleontolog, přírodovědec a obstetrician
Ocenění Wollastonova medaile (1835)
Královská medaile
člen Královské společnosti
Příbuzní bratr Joshua Mantell
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gideon Algernon Mantell (3. února 1790 Lewes - 10. listopadu 1852) byl britský lékař, geolog, paleontolog a amatérský sběratel zkamenělin. Často bývá považován za objevitele dinosaurů, ačkoliv v tomto ohledu úzce soupeří se svým současníkem a krajanem Williamem Bucklandem.

V roce 1822 poprvé vyobrazil část kostry dinosaura iguanodona ve svém díle o fosíliích v okolí města Lewes (Sussex, jižní Anglie). Tohoto dinosaura pak formálně popsal v roce 1825, pouhý rok po prvním popisu dinosaura vůbec. Prvenství Mantellovi vzal jiný přírodovědec, již zmíněný reverend William Buckland (1784-1856), který v únoru roku 1824 popsal dravého dinosaura megalosaura. Mantell také popsal dalších několik rodů dinosaurů a již kolem roku 1820 měl ve svém držení první známé fosílie spinosauridů (zuby rodu Suchosaurus). Patří tak mezi průkopníky paleontologie obratlovců a je dnes často oslavován jako pionýr v objevování dinosaurů.

V roce 1835 byl za svůj přínos geologii londýnskou Geologickou společností vyznamenán Wollastonovou medailí. V závěru života utrpěl při nehodě kočáru těžké zranění a trápily jej silné bolesti, stal se dokonce závislým na morfinu.

Pojmenováni po něm[editovat | editovat zdroj]

Hned několik druhů dinosaurů bylo pojmenováno po tomto britském vědci (většinou ve formě druhového mantelli). V roce 2012 byl například popsán španělský ornitopod rodu Gideonmantellia.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]