Přeskočit na obsah

Geraldine Apponyi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geraldine Albánská
královna albánská
Portrét
Geraldine a Zog I.
Doba vlády27. duben 19387. duben 1939
Úplné jménoGéraldine Margit Virginia Olga Mária Apponyi de Nagy-Appony
Narození6. srpna 1915
Budapešť
Úmrtí22. října 2002 (ve věku 87 let)
Tirana
Pohřbenakrálovské mauzoleum, Tirana
PředchůdceSofie Schönburg-Waldenburg
(jako kněžna)
NástupceElena Černohorská
Sňatek27. duben 1938
ManželZog I.
PotomciLeka, korunní princ albánský
RodApponyi
OtecGyula Apponyi de Nagy-Apponyi
MatkaGladys Virginia Stewart
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geraldine Albánská narozená jako Géraldine Apponyiová z Velkých Oponic (maďarsky Géraldine Apponyi de Nagy-Appony, 6. srpna 1915, Budapešť22. října 2002, Tirana) byla uherská hraběnka a jako manželka krále Zoga I. albánská královna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sňatek Geraldiny s Ahmetem Zogu, rok 1938.

Dětství strávila na apponyiovském rodovém zámku v OponicíchHorních Uhrách (dnešním Slovensku), odkud v roce 1938 navždy odjela aby se stala královnou. Měla rovněž československé občanství a hovořila nejprve francouzsky, pak se naučila také maďarsky, slovensky, albánsky, německy i anglicky.

27. dubna 1938 se vdala za albánského krále Ahmeta Beye Zoggoliho. V roce 1939 byla Albánie okupována italskými vojsky a dva dny po porodu syna, korunního prince Alexandra (Leky), byla královna Geraldine i s rodinou nucena odejít do exilu. Únik přes Jugoslávii byl vyhodnocen jako příliš riskantní, proto královská rodina vycestovala přes Řecko.

V době druhé světové války pobývala rodina nejprve v Paříži a poté v Londýně. V 50. letech žili jako hosté u Zoguova vzdáleného příbuzného, egyptského krále Farúka I. Zde Ahmet Zogu vážně onemocněl a 9. dubna 1961 zemřel ve francouzské nemocnici poblíž Paříže.

Další roky Geraldine prožila u svého syna ve Španělsku a Jižní Africe. Po neúspěšném pokusu korunního prince Leky o návrat do vlasti roku 1993 se Geraldine do Albánie vrátila teprve v červnu roku 2002, jen několik měsíců před svou smrtí v Tiraně na konci října téhož roku. Byla zde též pochována.

Následník trůnu, Leka, korunní princ albánský zůstal jediným potomkem královského páru. Zemřel 30. listopadu 2011, taktéž v Tiraně. Následníkem trůnu se po něm stal jeho syn Leka II. Zogu narozený roku 1982 v jihoafrickém Sandtonu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]