George Turner (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
George Turner
Portrét George Turnera
Portrét George Turnera
Narození 2. dubna 1841
Cromford
Úmrtí 29. března 1910
Idridgehay
Národnost britská
Povolání krajinář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Turner (* 2. dubna 1841, Cromford - † 29. března 1910, Idridgehay) byl anglický krajinář a farmář, často přezdívaný jako Derbyshirský John Constable.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Klidná krajina v Derbyshiru (1885)

Turner se narodil v Cromfordu v Derbském hrabství, ale jeho rodina se brzy přestěhovala do Derby. Už v mládí ukázal své nadání pro hudbu a malování, také byl podporován svým otcem, Thomasem Turnerem, který, ačkoliv pracoval jako krejčí, byl nadšencem do umění. George Turner byl především samouk, ovšem stále pracoval na tom, aby se stal malířem a učitelem umění.

Turner žil v Derbském hrabství celý svůj život. Roku 1865 si vzal Elizu Lakinovou (1837 - 1900) a začal s ní žít na farmě Walnut ve vesnici Barrow upon Trent. Měli spolu čtyři děti - jejich syn William Lakin Turner se stal také uznávaným krajinářem[1] - a Turner ve zdejším okolí vytvořil několik maleb. Po Elizině smrti v roce 1900 se přestěhoval do Kirk Iretonu a brzy se oženil podruhé - s umělkyní Kate Stevens Smithovou (1871-1964). Spolu žili v obci Idridgehay až do jeho smrti roku 1910. Turner zemřel ve věku 69 let a je pochován na hřbitově u kostela sv. Jakuba v Idridgehay.

Turner tvořil olejomalby a maloval bukolickou krajinu především ve svém rodném Derbyshiru. Jeho tvorba, čítající stovky obrazů, je významným svědectvím o anglickém venkově ještě před dobou mechanizace a urbanizace. Turnerova tvorba byla vystavena v Nottinghamu a Birminghamu. Byl členem Umělecké komise Derbské umělecké galerie a zde jsou jak jeho obrazy, tak i obrazy jeho syna vystaveny.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Turner (artist) na anglické Wikipedii.

  1. a b HODKINSON, Ian. William Lakin Turner [online]. [cit. 2011-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. George Turner [online]. Burlington Paintings, [cit. 2011-05-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]