George Turner (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Turner
Portrét George Turnera
Portrét George Turnera
Narození2. dubna 1841
Cromford
Úmrtí29. března 1910
Idridgehay
Národnostbritská
Povoláníkrajinář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Turner (2. dubna 1841, Cromford29. března 1910, Idridgehay) byl anglický krajinář a farmář, často přezdívaný jako Derbyshirský John Constable.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Klidná krajina v Derbyshiru (1885)

Turner se narodil v Cromfordu v Derbském hrabství, ale jeho rodina se brzy přestěhovala do Derby. Už v mládí ukázal své nadání pro hudbu a malování, také byl podporován svým otcem, Thomasem Turnerem, který, ačkoliv pracoval jako krejčí, byl nadšencem do umění. George Turner byl především samouk, ovšem stále pracoval na tom, aby se stal malířem a učitelem umění.

Turner žil v Derbském hrabství celý svůj život. Roku 1865 si vzal Elizu Lakinovou (1837–1900) a začal s ní žít na farmě Walnut ve vesnici Barrow upon Trent. Měli spolu čtyři děti – jejich syn William Lakin Turner se stal také uznávaným krajinářem[1] - a Turner ve zdejším okolí vytvořil několik maleb. Po Elizině smrti v roce 1900 se přestěhoval do Kirk Iretonu a brzy se oženil podruhé – s umělkyní Kate Stevens Smithovou (1871–1964). Spolu žili v obci Idridgehay až do jeho smrti roku 1910. Turner zemřel ve věku 69 let a je pochován na hřbitově u kostela sv. Jakuba v Idridgehay.

Turner tvořil olejomalby a maloval bukolickou krajinu především ve svém rodném Derbyshiru. Jeho tvorba, čítající stovky obrazů, je významným svědectvím o anglickém venkově ještě před dobou mechanizace a urbanizace. Turnerova tvorba byla vystavena v Nottinghamu a Birminghamu. Byl členem Umělecké komise Derbské umělecké galerie a zde jsou jak jeho obrazy, tak i obrazy jeho syna vystaveny.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Turner (artist) na anglické Wikipedii.

  1. a b HODKINSON, Ian. William Lakin Turner [online]. [cit. 2011-05-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-03. (anglicky) 
  2. George Turner [online]. Burlington Paintings [cit. 2011-05-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-17. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]