George Peacock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Peacock
George Peacock
George Peacock
Narození 9. dubna 1791
Denton, Yorkshire, Spojené království
Úmrtí 8. listopadu 1858
Pall Mall, Londýn, Spojené království
Národnost anglická
Alma mater Trinity College
Obor Matematika
Známý díky Treatise on Algebra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Peacock (9. dubna 1791, Denton, Yorkshire, Spojené království8. listopadu 1858, Pall Mall, Londýn, Spojené království) byl anglický matematik.

George Peacock se narodil 9. dubna 1791 reverendovi Thomasovi Peacockovi, který byl duchovním anglikánské církve a padesát let kaplanem farnosti Denton. Peacock zísskal základní vzdělání od svého otce a v 17 letech odešel do Richmondu, kde byla škola, která ho připravila pro přijetí na univerzitu. V roce 1809 se stal studentem Trinity College v Cambridge.

Zde se seznámil s Charlesem Babbagem a Johnem Herschelem.[1] Spolu založili Analytical Society, která měla umožnit zájemcům přístup k moderní neanglické matematice, z nichž nejlepší byla francouzská díla. V této době však probíhala blokáda Anglie nařízená Napoleonem a tedy nebylo snadné se k těmto knihám dostat. Nejdříve přeložili Lacroixovo dílo Traité du calcul différentiel et du calcul intégral, které porovnávalo Newtonův, Leibnitzův a Lagrangeův přístup k diferenciálnímu počtu.[2] Překlad vydali v roce 1816. Pak následoval překlad sbírky příkladů použití diferenciálního a integrálního počtu vydaný v roce 1820.

Peacock provedl reformu výuky algebry v Anglii. V roce 1830 publikoval monografii nazvanou Treatise on Algebra, která položila matematickou algebru na vědecký základ.

Pro pozvednutí úrovně astronomie v Anglii, založili Peacock, Babbage and Herschel Astronomical Society of London, později přejmenovanou na Royal Astronomical Society (Královskou astronomickou společnost).

V roce 1837 byl Peacock jmenován profesorem astronomie na University of Cambridge. Další z publikací, které napsal byla dvoudílná kniha o algebře. První díl dostal název Arithmetical Algebra, druhý Symbolical Algebra.

George Peacock zemřel 8. listopadu 1858.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • A Collection of Examples of the Application of the Differential and Integral Calculus. (1820)
  • Observations on the statutes of the University of Cambridge. Parker, London (1841)
  • A treatise on algebra. (1842)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biografie Sir John Herschel 1st Baronet na Encyklopedii Britannica [online]. [cit. 2009-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Biografie John Frederick William Herschel [online]. [cit. 2009-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(anglicky)