George Eyser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
George Eyser
Narození31. srpna 1870
Kiel
Úmrtí6. března 1919 (ve věku 48 let)
Denver
Povolánísportovní gymnasta
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Sportovní gymnastika na LOH
zlato LOH 1904 Saint Louis bradla
zlato LOH 1904 Saint Louis přeskok
zlato LOH 1904 Saint Louis šplh
stříbro LOH 1904 Saint Louis sdružená soutěž
bronz LOH 1904 Saint Louis hrazda

George Eyser (* 1871 Kiel, Německo6. března 1919[1]) byl americký gymnasta německého původu, účastník 3. letních olympijských her 1904 v Saint Louis, kde získal šest medailí, z toho tři zlaté.

Eyser je zřejmě jediným olympijským vítězem na klasických olympijských hrách, který byl postižený ztrátou levé nohy.[2] Přišel o ni při kolizi s vlakem a na olympiádě cvičil s dřevěnou protézou.[3] Z dokumentů je známo, že Eyser se účastnil ještě v roce 1908 za svůj tým Concordia mezinárodního mítinku ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu a r. 1909 národního mítinku v Cincinnati ve státě Ohio.


George Eyser na 3. olympijských hrách v Saint Louis[editovat | editovat zdroj]

Zvláštností olympiády v Saint Louis, která výrazně snižuje její sportovní hodnotu v porovnání s ostatními olympiádami, byla všeobecně nízká účast zahraničních sportovců. To se projevilo i u gymnastických soutěží. Ty byly dokonce současně mistrovstvím USA pro rok 1904. Přesto je MOV uznal součástí programu her.

Eyserův výsledek je historickou raritou v tom, že všechny své olympijské medaile získal v jediném dni (28. října 1904).[4]

Víceboj jednotlivců[editovat | editovat zdroj]

Soutěž ve víceboji jednotlivců a družstev spojovala gymnastické a atletické disciplíny: hrazdu, bradla, přeskok, přeskok koně našíř, běh na 100 yardů a vrh koulí. Účastnilo se 119 závodníků ze tří zemí (někde uváděny čtyři země, protože Lenhart měl v době OH rakouské občanství). George Eyser obsadil 71. místo.

Víceboj družstev[editovat | editovat zdroj]

George Eyser bojoval ve víceboji za tým Concordia Turnverein Saint Louis. Tento tým obsadil celkově 4. místo (složení William Merz, Georges Stapf, John Dellert, Emil Voigt, George Eyser a M. Meyland).

Gymnastický trojboj[editovat | editovat zdroj]

Ze soutěže ve víceboji byly vyčleněny gymnastické disciplíny hrazda, bradla a přeskok a součty bodů za tato nářadí udala pořadí této disciplíny. George Eyser obsadil 10. místo.

Sdružená soutěž[editovat | editovat zdroj]

Disciplínu uvádí Karel Procházka jako gymnastický sedmiboj, když kromě cvičení na bradlech, hrazdě, koni našíř a přeskoku uvádí i kruhy, kužele a šplh. Soutěžilo pravděpodobně pouze pět Američanů, sčítaly se body za jednotlivá nářadí. Zvítězil Anton Heida, Eyser obsadil druhé místo, třetí byl William Merz.

Bradla[editovat | editovat zdroj]

Ve cvičení na bradlech nastoupilo pět Američanů – Eyser, Heida, Merz, Duha a Hennig. Zvítězil na nich George Eyser, za ním skončil Anton Heida, třetí byl John Duha.

Hrazda[editovat | editovat zdroj]

V soutěži na hrazdě se střetli Američané Heida, Hennig, Eyser, Merz a Duha. George Eyser obsadil třetí místo, o první místo se dělil Anton Heida a Edward Hennig.

Přeskok[editovat | editovat zdroj]

V přeskoku nastoupilo pět Američanů a George Eyser se podělil o zlato s Antonem Heidou. Třetí byl Merz, bez medaile skončili Duha a Hennig.

Kůň našíř[editovat | editovat zdroj]

Ve cvičení na koni našíř byl nejúspěšnější z pětice Američanů Anton Heida. Druhý byl George Eyser, třetí Merz, Duha a Hennig na medaili nedosáhli.

Šplh[editovat | editovat zdroj]

Svoji třetí zlatou medaili na olympiádě vybojoval George Eyser ve šplhu. V této disciplíně se sešli tři Američané, za Eyserem (čas 7,0 s) skončil Charles Krause, třetí Emil Voigt.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Karel Procházka: Olympijské hry od Athén 1896 po Moskvu 1980, Praha 1984
  1. https://www.olympedia.org/athletes/31317
  2. U. S. Gymnastics Hall of Fame Dostupné online
  3. Chtěla jsem víc, řekla v cíli plavkyně bez poloviny nohy. Týden.cz [online]. 2008-08-20 [cit. 2019-07-31]. Dostupné online. 
  4. The Olympians Dostupné online
  5. Sports Reference Dostupné online Archivováno 18. 4. 2020 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]