George Charles Beresford

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
George Charles Beresford
George Charles Beresford na malbě Williama Orpena, 1903
George Charles Beresford na malbě Williama Orpena, 1903
Narození 10. července 1864
Hrabství Leitrim
Úmrtí 21. února 1938 (ve věku 73 let)
Brighton
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Charles Beresford (10. července 1864 Drumlease, Dromahair, Leitrim, Irsko21. února 1938 Brighton) byl anglický portrétní fotograf aktivní za Viktoriánské éry.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Beresford byl synem bohatého markýze Henryho Marcuse Beresforda a Julia Elleny Maunsellové a třetím z pěti dětí. Získal titul v oboru inženýrství v roce 1882 a odešel do Indie. O čtyři roky později se kvůli malárii vrátil do Anglie a šel studovat umění. Jeho první obrazy byly vystaveny v Královské akademii umění v Londýně.

Beresforda nicméně přitahovalo především fotografické umění a v roce 1902 si otevřel ateliér v Knightsbridge na okraji Londýna. Tady zhotovil v dlouhém období do roku 1932 velké množství platinotisků osobností, zejména spisovatelů, umělců a politiků a stal se jedním z nejslavnějších portrétních fotografů své doby. Jeho práce byly publikovány v mnoha předních časopisech, jako například The Tatler nebo The Illustrated London News.

Beresford byl také známý jako nadšený a úspěšný obchodník se starožitnostmi. Během první světové války věnoval velkou sumu peněz na činnost Červeného kříže. Zemřel v roce 1938.

Hodně z jeho děl se v současné době (2011) nachází v National Portrait Gallery v Londýně.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]