Geert Groote

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Geert Groote
Narození 1340
Deventer
Úmrtí 20. srpna 1384 (ve věku 43–44 let)
Deventer
Příčina úmrtí mor
Povolání teolog
Alma mater Pařížská univerzita (1355–1358)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Geert Groote, také Geert de Groot, latinsky Gerhardus magnus (1340, Deventer20. srpna 1384 tamtéž) byl holandský kazatel, mystik a náboženský reformátor, zakladatel sdružení Bratří společného života a inspirátor hnutí Devotio moderna. Hnutí mělo veliký úspěch v Nizozemí, v Německu a ve Francii hlavně v 15. století a ovlivnilo i náboženské postoje reformátorů.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v zámožné rodině, studoval nejprve v Cáchách, od roku 1355 filosofii a teologii v Paříži, kde roku 1358 promoval a studoval ještě také astronomii, lékařství a kánonické právo v Kolíně nad Rýnem a v Praze. 1366 navštívil papežský dvůr v Avignonu a stal se kanovníkem v Utrechtu. Pohodlný život preláta jej roku 1374 omrzel a vstoupil do kartuziánského kláštera u Arnhemu. Od roku 1379 působil jako kazatel po celém Nizozemí a ovšem také kritizoval praxi mnoha kněží, zpočátku s podporou svého biskupa. Jiní ho ale obvinili z hereze a podle některých pramenů dosáhli, že biskup proti němu zakročil. Nicméně se zdá, že kázal až do své smrti roku 1384 při moru v Deventeru. Groote měl také zajímavé styky s předhusitskými Čechami: sám studoval nějaký čas v Praze a svého nástupce a pokračovatele Radewijna poslal studovat na pražskou univerzitu.[1]

Roku 1387 založili jeho žáci ve Windesheimu u Zwolle komunitu a klášter Bratří společného života, jež se pak rozšířila i do Francie a Německa. Tito jeho pokračovatelé šířili jeho spisy a založili tak hnutí Devotio moderna, jež mělo velký vliv na městskou zbožnost 15. a 16. století. Nejvýznamnějším z jeho žáků byl Tomáš Kempenský, jehož Následování Krista bylo – vedle Bible – dlouho nejčtenější knihou vůbec. Gert Groote se tak stal jedním ze zakladatelů křesťanského humanismu pozdního středověku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek o Grootovi a Bratřích v CCEL – en

Související články[editovat | editovat zdroj]

Na internetu[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • F. Heer, Evropské duchovní dějiny. Praha 2000