Garrett Hardin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Garrett Hardin
Narození21. dubna 1915
Dallas
Úmrtí14. září 2003 (ve věku 88 let)
Santa Barbara
Příčina úmrtíotrava
Alma materChicagská univerzita
Stanfordova univerzita
Kalifornská univerzita v Santa Barbaře
Povoláníekolog, statistik, demograf, vysokoškolský učitel a biolog
ZaměstnavatelKalifornská univerzita v Santa Barbaře
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Garrett James Hardin (21. dubna 191514. září 2003) byl významný americký ekolog. Patřil mezi ty vědce, kteří varují před nebezpečím přelidnění a propagoval politiku kontroly populace.

Hardin vystudoval v roce 1936 zoologii na University of Chicago. V roce 1941 obdržel titul Ph.D. na Stanfordově univerzitě.[1] Posléze pracoval pro Carnegie Institution for Science a získal profesuru na University of California, Santa Barbara.

Jeho nejznámější dílo je esej Tragédie obecní pastviny, kterou publikoval v časopise Science v roce 1968. Nastiňuje v ní situaci, v níž více jedinců, kteří jednají nezávisle ve vlastním zájmu, v konečném důsledku poškozuje společné omezené zdroje, což není v zájmu žádného z nich.

Hardin podepsal prohlášení vědců Mainstream Science on Intelligence.[2] Vystupoval na podporu kontroly populace a proti imigraci a multikulturalismu. Jeho postoj k interrupcím a kreacionismu byl důvodem kritiky ze strany náboženské pravice, naopak za své texty o otázkách sociobiologie, rasových rozdílů, imigrace a multikulturalismu byl kritizován ze strany kulturní levice.

Ve věku 88 let spáchal jako vážně nemocný se svou 81letou, též vážně nemocnou, manželkou společnou sebevraždu.[3]

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lynn, R.: The Science of Human Diversity: A History of the Pioneer Fund (Paperback). 2001. University Press of America. ISBN 9780761820413, str. 524-525
  2. Gottfredson, Linda (December 13, 1994). Mainstream Science on Intelligence. Wall Street Journal, p A18.
  3. STEEPLETON, Scott. Pioneering professor, wife die in apparent double suicide. www.garretthardinsociety.org. Santa Barbara News-Press, 19 September 2003. Dostupné online [cit. 28 September 2007]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]