García III. Navarrský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
García III. Navarrský
navarrský král
Portrét
Doba vlády10351054
Narození1012
Nájera, Navarrské království
Úmrtí1. září 1054
Atapuerca, Kastilské hrabství
PředchůdceSancho III.
NástupceSancho IV.
ManželkaŠtěpánka
PotomciSancho IV. Navarrský
Urraca Navarrská
Ermesinda Navarrská
Ramiro Navarrský
Ferdinand Navarrský
Ramón Navarrský
Jimena Navarrská
Mayor Navarrská
Sancha Navarrská
Sancho Garcés
Mencía Garcés
DynastieJiménezové
OtecSancho III. Navarrský
MatkaMunia Mayor Kastilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

García III. Navarrský (1012, Nájera1. září 1054, Atapuerca), přezdívaný García z Nájery, byl od roku 1035 do své smrti navarrským králem. Byl také hrabětem z Ávaly a pod svou osobní kontrolou měl část kastilského hrabství. Jako nejstarší manželský syn krále Sancha III. měl dynastická práva na navarrskou korunu; tím se stal se feudálním vládcem nad dvěma svými bratry: nemanželským Ramirem, který dostal pozemky, které se staly základem pro vznik Aragonského království; a Gonzalem, který obdržel hrabství Sobrarbe a Ribagorza. Podobně měl určitý nárok na suzerenitu nad svým bratrem Ferdinandem, který za vlády jejich otce vládl jako hrabě z Kastilie, nominálně podřízené Leónskému království, dostal se ale pod osobní kontrolu Sancha III.

Život[editovat | editovat zdroj]

García Sánchez zdědil Navarrské království po smrti svého otce Sancha III. v roce 1035, přičemž obešel svého staršího, avšak nemanželského bratra Ramira. V roce 1043 porazil svého nevlastního bratra v bitvě, čímž stanovil východní hranici království. García Sánchez III. využil oslabeného stavu četných islámských taifských království, která vznikla po rozpuštění Córdobského chalífátu, k posunutí jižní hranice přes jejich území a v roce 1045 dobyl město Calahorra. Po svém otci zdědil také hrabství Álava a velkou část Kastilského hrabství (La Burebu, Trasmieru, Montes de Oca, Encartaciones a Las Merindades).

V roce 1037 se připojil ke svému bratru Ferdinandovi, nominálnímu kastilskému hraběti, v bitvě proti Leónskému království, která se odehrála poblíž řeky Pisuerga a která vešla ve známost jako bitva o Tamarón. Král Bermudo III. byl v bitvě poražen a zabit, a tak skončila dynastie, sahající k Petrovi z Kantábrie, vévodovi z 8. století. Ferdinand byl pak korunován leónským králem. Vztah mezi oběma bratry se však zhoršil kvůli konfliktu o rozdělení zemí Kastilie mezi León a Navarru, což vedlo k bitvě u Atapuercy, v níž García Sánchez zahynul.

Manželství a rodina[editovat | editovat zdroj]

García Sánchez se v roce 1038 v Barceloně oženil se Štěpánkou, zřejmě nejmladší dcerou hraběte Bernarda Rogera z Bigorre. S ní měl devět dětí:

Král García měl také dvě nemanželské děti s neznámými ženami:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku García Sánchez III of Pamplona na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Sancho III.
Navarrský král
García III.
10351054
Nástupce:
Sancho IV.