Gantz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gantz
ガンツ
(Gancu)
Žánry akční
sci-fi
thriller
Cílová skupina seinen
Manga
Autor Hiroja Oku
Ilustrátor Hiroja Oku
Nakladatel Šúeiša
Zahraniční
nakladatel
Česko CREW
V časopise Šúkan Young Jump
Vydáváno 20000713a13. července 2000 – 20130820a20. srpna 2013
Počet svazků 37
v Česku vydáno: 26
Televizní anime seriál
Námět Hiroja Oku
Scénář Masaši Sogo
Režie Ičiró Itano
Hudba Nacuki Sogawa
Jasuharu Takanaši
Produkční studio Gonzo
TV stanice Fuji TV
Vysíláno 12. dubna 2004 – 18. listopadu 2004
Počet dílů 26
Filmová série
Námět Hiroja Oku
Scénář Júsuke Watanabe
Režie Šinsuke Sató
Produkce Takahiro Sató
Hudba Kendži Kawai
Délka 130 minut (1. díl)
141 minut (2. díl)
Distributor Tóhó
Premiéra 29. ledna 2011 (1. díl)
23. dubna 2011 (2. díl)
Počet filmů 2
Manga
Gantz:G
Autor Hiroja Oku
Ilustrátor Keita Iizuka
Nakladatel Šúeiša
V časopise Miracle Jump
Šónen Jump+
Vydáváno 17. listopadu 2015 – 17. března 2017
Počet svazků 3
Manga
Gantz:E
Autor Hiroja Oku
Ilustrátor Jin Kagecu
Nakladatel Šúeiša
V časopise Šúkan Young Jump
Vydáváno 9. ledna 2020 – dosud
Wikipe-tan face.svg Portál o anime a manze

Gantz (japonsky ガンツ, Gancu) je japonská seinen manga, kterou vytvořil Hiroja Oku. Manga původně vycházela v měsíčníku Šúkan Young Jump nakladatelství Šúeiša v letech 20002013 a postupně byla vydána v 37 souborných svazcích. Na základě mangy pak v roce 2004 vznikla adaptace v podobě stejnojmenného animovaného seriálu o 26 dílech z produkce studia Gonzo a v roce 2011 dva hrané filmy.

V České republice mangu od roku 2012 vydává komiksové nakladatelství CREW, které doposud vydalo dvacet sedm svazků.[1]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Kurono a Masaru Kato, je zasažena vlakem metra ve snaze zachránit život opilého bezdomovce, který spadl na koleje. Po jejich smrti se Kurono a Kato ocitnou dopraveni do interiéru nezařízeného tokijského bytu, kde se setkávají s Joichiro Nishim, veteránem Gantz a dalšími bezradnými účastníky. Pár si brzy uvědomí, že nesmí opustit byt. Na jednom konci místnosti je velká černá koule známá jako „Gantz“.

Po nějaké době v místnosti se Gantzova koule otevře a odhalí holohlavého nahého muže s dýchací maskou a dráty připevněnými k jeho hlavě a různými zbraněmi, které mohou použít. Patří mezi ně černé obleky na míru, které jim dodávají nadlidskou sílu, rychlost, výdrž a odolnost proti poškození, ovladač, který funguje jako radarová a tajná jednotka, X-gun, X-Shotgun, Y-Gun. Později v sérii jsou k dispozici Gantzův meč, Gantz Bike a v nabídce 100 bodů jsou oceněny mnohem výkonnější zbraně.

Když se Gantzova koule otevře, objeví se na jejím povrchu zelený text, který informuje přítomné, že jejich „životy skončily a nyní k němu patří“. Je zobrazen obrázek a stručná informace o některých Gantzových cílech; Gantz jim nařídí, aby odešli a zabili je. Kromě jediné mise jsou všechny cíle mimozemšťané žijící na Zemi, kteří nabývají nejrůznějších forem. Během mise běžní lidé nevidí hráče ani mimozemšťany. Gantz je dopraví do oblasti mise a nemohou opustit ani se vrátit, dokud nebudou zabiti všichni nepřátelé nebo nevyprší časový limit. Pokud přežijí úspěšnou misi, obdrží každý jednotlivec body za cizince, které zabili. Jakmile účastník získá 100 bodů, objeví se „nabídka 100 bodů“. Nabídka nabízí tři možnosti:

Varianta 1: Účastník se může vrátit ke svému normálnímu životu a už ho Gantz nemusí znovu svolat. Za cenu budou jejich vzpomínky na Gantze a mise vymazány.

Varianta 2: Účastník získá jedinečnou a extrémně silnou zbraň.

Možnost 3: Účastník může oživit někoho, kdo zemřel během mise z Gantzovy paměti. Tato možnost se objevila v polovině série.

Po dokončení mise jsou body shromážděny, účastníci mohou odejít a dělat, jak uzná za vhodné, až do jejich další mise, s výjimkou mluvení o Gantzovi, který by vedl k explozi jejich hlav. Během Kurono a Kato je třetí mise, všichni účastníci včetně Kato jsou zabiti, nicméně Kato zabije posledního šéfa dávat Kurono šanci přežít. Kurono přežije třetí misi krvácející na podlaze s odříznutými končetinami. Po třetí misi se Kurono začíná měnit uvnitř a přijímá hrdinu, vůdčí komplex podobný Kato. Jak série pokračuje, Kurono se účastní s cílem oživit své zesnulé přátele pomocí možnosti odměny 100 bodů. Sestavuje se nový tým hráčů Gantz, který vede Kurono, jako nejzkušenější veterán a jeden z nejlepších bojovníků. V misi Oni se ukázalo, že s Kuronovou "vůlí žít" se stal nejzářivějším Gantzovým lovcem v týmu. Díky jeho interakcím s ostatními členy týmu a jeho životním nebo smrtelným bitvám se Kurono postupně stává zodpovědným vůdcem. Po misi Oni Kato oživí Kurono a brzy poté, co Kurono splní jeho zánik proti upírům. Jak série pokračuje, pravidla misí se mění; nyní je mohou vidět běžní lidé, mimozemšťané, se kterými se setkávají, jsou stále silnější a nebezpečnější a účastní se mise s dalším týmem Gantz z Osaky. Kato se stává středem pozornosti manga a jeho snahou oživit Kurono. Ve zoufalém pokusu o oživení svého nejlepšího přítele bojuje Kato se stovkou bodového mimozemšťana Nurarihyona, který vyhlazuje Osaka i Kuronův tým. Na konci mise, podobně jako poprvé, kdy Kato zemřel, porazí pravděpodobně nejsilnějšího mimozemšťana ze série a na zemi krvácí. Série zachycuje jak mise, tak Kuronův pravidelný život, jakož i každodenní životy ostatních hráčů Gantze (v menší míře).

Po několika misích jim starý účastník jménem Nishi, který ví více než ostatní o tom, jak Gantz pracuje, ukazuje jim „odpočítávání katastrof“ v Gantzově sféře, o kterém ostatní hráči nevěděli. Odpočítávání ukazuje, že zbývá jeden týden, dokud nedojde k nějaké neznámé „katastrofě“. Na konci tohoto týdne masivní mimozemská síla napadne Zemi a začne vyhlazovat lidskou rasu, zatímco Kurono a jeho společníci se snaží co nejlépe využít Gantzovy pokročilé technologie a zbraně v obraně. Nakonec jsou Nishi a Kurono vylíčeni, že jsou si podobní, oba byli pohrdáni svou rodinou a byli zlověstní; na rozdíl od Nishi má však Kurono důvod žít. Nishi v kapitole „Velký útěk“ nechal Kurono živého , slibuje mu pomstu a volá po Gantzovi a matce.

  1. Seznam vydaných svazků mangy Gantz [online]. Nakladatelství CREW [cit. 2016-06-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]