Games People Play

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Games People Play je píseň z roku 1968. Složil a zpíval ji Joe South. Text písně je zaměřen proti různým formám násilí, nelidskosti a netolerance mezi lidmi a píseň patří mezi protest songy.

Autor písně[editovat | editovat zdroj]

Autorem písně je Joe South. Narodil se v roce 1940 v městě Georgia ve státě Atlanta, Spojené státy americké, původním jménem Joseph Alfred Souter. Na úspěch písně Games People Play navázal triem dalších hitů Don’t it Make You Want to Go Home, Walk a Mile in My Shoes, kterou zpíval Elvis Presley a později skupina Coldcut a baladou Children. Je autorem písně Hush, která proslavila skupina Deep Purple. Doprovázel Boba Dylana na kytaru na albu Blonde on Blonde, hraje několik úvodních akordů na Danelectro Guitar Sitar na začátku písně Chain of Fools, kterou zpívá Aretha Franklin. South byl uveden do Nashville Songwriters Hall of Fame v roce 1979. V roce 2003 byl uveden do Georgia Music Hall of Fame a vystupoval na úvodním ceremoniálu.

Původ a inspirace písně[editovat | editovat zdroj]

Text a název odkazují na stejnojmennou knihu Dr. Erica Berneho z oblasti transakční analýzy, která byla vydána v roce 1964, a pojednává o "podivných hrách" , které lidé spolu hrají. Píseň připomíná starší traditional Cajun Tit Galop Pour Mamou, který hráli Balfa Brothers na Play Traditional Cajun Music. Hudba stylu Cajun nebo také „Hudba z Luisiany (Music of Luisiana)“ vychází z kořenů francouzsky mluvících katolických obyvatel Kanady. Vůdčím nástrojem jsou housle, přidávají se další strunné nástroje, dále i akordeon[1].

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1968, byla píseň součástí debutového alba Joe Southa s názvem Introspect, a byla vydána také jako singl. Stala se písní roku [2] v Grammy Awards. Název písně byl převzat jako titul druhého alba, Games People Play, z roku 1969. Ve stejné době Freddy Weller, kytarista skupiny Paul Revere and the Raiders, nahrál country verzi písně (1969) na svém debutovém singlu a dosáhl s ní také úspěchu.

Cover verze[editovat | editovat zdroj]

Česká verze[editovat | editovat zdroj]

Českou verzi písně nazpíval Petr Spálený pod názvem Podivný hry lidí, text napsal Vladimír Poštulka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://npmusic.org/artists.html
  2. http://www.popculturemadness.com/Trivia/Grammies/Top-1969-G.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie[editovat | editovat zdroj]