Galileovy měsíce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Galileovy měsíce (někdy také Galileovské měsíce) jsou čtyři největší a nejjasnější Jupiterovy měsíce: Europa, Ganymed, Callisto a Io. Jsou to vůbec první nebeská tělesa objevená dalekohledem.

První pozorování možná provedl v listopadu 1609 Simon Marius. Svůj objev však publikoval až v roce 1614 v práci Mundus Iovialis. Galileo Galilei je poprvé pozoroval 7. ledna 1610 a považoval je zpočátku za hvězdy. Po čase ale zjistil, že nejde o hvězdy, ale o tělesa obíhající kolem Jupitera. Svůj objev publikoval v knize Sidereus Nuncius. Tento objev měl pro astronomii veliký význam, protože prokázal, že existují nebeská tělesa, která neobíhají kolem Země a zároveň znamenal velkou podporu pro uznání heliocentrického systému.

Galileo Galilei původně nazýval tyto měsíce dle svých mecenášů Medičejské planety a označoval je římskými číslicemi I.-IV. Toto označení se užívalo do konce 19. století. Vedlo však k častým zmatkům. Proto bylo přijato pojmenování, které navrhl Simon Marius na doporučení Johannese Keplera.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]