Přeskočit na obsah

Simon Marius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Simon Marius
Rodné jménoSimon Mayr
Narození10. ledna 1573
Gunzenhausen
Úmrtí26. prosince 1624jul. / 5. ledna 1625greg. (ve věku 51 let)
Ansbach
Alma materFürstenschule Heilsbronn (1586–1601)
Padovská univerzita (do 1605)
Povolánímatematik, astronom a lékař
Nábož. vyznáníluteránství
RodičeReichart Mayr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Simon Marius (10. ledna 157326. prosince 1624) byl německý astronom. Narodil se v Gunzenhausenu, ale téměř celý život prožil v Ansbachu.

V roce 1601 byl jmenován soudním matematikem v markrabství Ansbach.

V červnu téhož roku odcestoval do Prahy, aby se seznámil s novými pozorovacími technikami Tycho Brahe. Tycho v říjnu zemřel a Marius odjíždí studovat medicínu na univerzitu v Padově, kde se v roce 1605 stal doktorem.

V roce 1614 publikoval Marius svou práci Mundus Iovialis popisující planetu Jupiter a její měsíce. Zde prohlásil, že objevil čtyři měsíce planety o několik dní dříve než Galileo. Rozpoutal se spor s Galileem, který Maria obvinil nejen ze lži, ale také z toho, že okopíroval jeho práci a tedy, že jeho Mundus Iovialis je pouhým plagiátem. Dnes se zdá být možné, že Marius objevil měsíce nezávisle, ale přinejmenším o několik dnů později než Galileo. Bez ohledu na spor o prioritu je faktem, že mytologická jména těchto měsíců, pod jakými je známe dodnes, zveřejnil Marius. Io, Europa, Callisto jsou zvány po jménech Diových milenek a Ganymedes po Diově oblíbenci, kterého vládce bohů učinil na svém dvoře číšníkem. Marius dokládá, že pojmenování pochází od Johanna Keplera.

Simon Marius také prohlašoval, že je objevitelem galaxie Andromeda, ta však byla známa již středověkým arabským astronomům.

Jeho příjmení nese oblast na Jupiterově měsíci Ganymedu Marius Regio a měsíční kráter Marius.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]