GNU Readline

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
GNU Readline
Logo
VývojářBrian Fox, Chet Ramey a Projekt GNU
Aktuální verze8.2 (26. září 2022)
Operační systémGNU/Linux
BSD
macOS
Microsoft Windows
UN*X
multiplatformní software
Vyvíjeno vC
Typ softwaruknihovna, GNU balíček a svobodný software
LicenceGNU General Public License, version 3.0 or later
Websavannah.gnu.org/projects/readline/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GNU Readline je softwarová knihovna implementující v rámci textového řádku pohodlný uživatelský vstup z počítačové klávesnice. Je vyvíjena v rámci projektu GNU a naprogramována v C, pro který je určena především. Byla ale napsána rozhraní umožňující využít Readline v jiných jazycích, například v Pythonu.[1]

V rámci řádku podporuje umožňuje mimo jiné pohyb kurzoru doleva a doprava, doplňování příkazů a ukládání předchozích vstupů a jejich prohledávání a znovuzadání. Nabízí dvě přednastavené sady klávesových zkratek, přičemž ta výchozí vychází ze zkratek textového editoru Emacs, zatímco druhá vychází ze zkratek textového editoru Vi.

Jedná se o multiplatformní software, díky kterému mohou aplikace na různých platformách nabízet jednotný styl editování příkazového řádku. Oblíbený je ale zejména ve světě systémů unixového typu, kde lze za jeho nejvýznačnějšího uživatele označit příkazový interpret Bash, kde nachází uplatnění přímo v editaci příkazového řádku.

GNU Readline je svobodný software licencovaný licencí GNU GPL. Z důvodu nekompatibility s jinými licencemi vzniklo několik knihoven s chováním podobným Readline, ale s jinou licencí, například libedit pod licencí BSD a Tecla pod licencí MIT.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku GNU Readline na anglické Wikipedii.

  1. TIŠNOVSKÝ, Pavel. Root.cz [online]. 2018-07-10 [cit. 2021-01-27]. Dostupné online. ISSN 1212-8309. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]