Gól (lední hokej)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Puk putující do sítě

Gólledním hokeji představuje úspěšné vstřelení puku do branky. Pokud se tak stane dle pravidel, dochází díky němu ke změně skóre zápasu. Gól uznává hlavní rozhodčí k tomu určeným gestem. V českém prostředí se i pro gól někdy používá slovo branka.

Gól je v ledním hokeji uznán tehdy, pokud se puk ocitne v prostoru ohraničeném brankovou konstrukcí a přejde celým objemem brankovou čáru. Signál, že se tak stalo, vysílá brankový rozhodčí. Branka ovšem musí být při vstřelení gólu v předepsaném postavení a brankář nesmí být nedovoleně atakován. Gólu může být dosaženo aktivní hrou hokejkou či odrazem od jiné části hokejové výstroje a výzbroje. Hokejka střelce však nesmí být nad příčnou tyčí branky a puk se nesmí odrazit přímo od rozhodčího.[1][2]

Góly rozhodují utkání v ledním hokeji, což dodává mimořádnou důležitost jejich střelcům. Z tohoto důvodu se staly předmětem sledování. Nejlepší střelci jednotlivých lig a turnajů bývají vyhlašování a případně oceňováni. Pro potřeby statistik hokejistů se někdy zvlášť sledují góly z různých hledisek:

Přítomnost hráče na ledě při gólu se také projevuje v jeho +/- hodnocení. Tři góly vstřelené jedním hráčem v jednom zápase se nazývají hattrick.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • The National Hockey League Official Guide & Record Book 2002

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČSLH [pdf]. [cit. 2007-07-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-26. 
  2. ČSLH [pdf]. [cit. 2007-07-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-26.