Friendica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Friendica
Logo
Vývojář Mike Macgirvin
Aktuální verze 2018.05 (1. června 2018)
Vyvíjeno v PHP, JavaScript
Typ softwaru Sociální síť
Licence AGPL
Web http://friendica.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friendica (dříve známá jako Friendika) je open source software který implementuje distributed social network. Předtím než se projekt stal Friendikou, nejdříve začal jako Mistpark, vyvíjený Mikem Macgirvinem,[1][2] vývojářem pracujícím na původním projektu Netscape Navigator, a mnoha dalších. Friendica klade důraz na rozsáhlé nastavení soukromí a snadnou instalaci na server. Jejím cílem je být propojená s co možná největším množstvím ostatních sociálních sítí. V listopadu 2014, globální adresář uživatelů Friendica měl asi 10 000 záznamů.[3] To je jen část uživatelů, kteří se rozhodli zveřejňovat své profily ve veřejném globálním adresáři.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Nyní se mohou uživatelé Friendica spojit s kontakty z Facebooku, Twitteru, Diaspory, GNU social, App.net, Pump.io a další služby v jejich sociálních proudů. Komunikace je obousměrná všude tam, kde je to možné. Součásti Friendica je také bridge který umožňuje spojení přes email a RSS. Navíc, konektory umožňují cross-posting na blogovací platformy, jako je WordPress, Livejournal, Tumblr a Posterous. Vzhledem k tomu, uživatelský účet je rozložen mezi mnoho serverů, adresa je složena ze tří částí, podobně jako e-mailová adresa, uživatelského jména, znaku "@" a doménového jména instance Friendica.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Friendica na anglické Wikipedii.

  1. Mistpark's license on github [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Mistpark's last README file on github pointing the new project Friendika [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Friendica' global directory [online]. [cit. 2016-08-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-08-20. (anglicky) 
  4. Features [online]. Friendica [cit. 2016-08-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 11-04-2012. (anglicky)