Friedemir Poggenpohl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Friedemir Poggenpohl
Narození 7. srpna 1859
Hörde
Úmrtí 4. srpna 1924 (ve věku 64 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Friedemir Poggenpohl (7. srpna 1859 - 4. srpna 1924), rodným jménem Friedemir Schultze, byl německý designér nábytku. Roku 1892 založil nábytkářské a kuchyňské studio, které změnilo dosavadní pojetí kuchyňského designu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se obci Hörde poblíž Dortmundu ve Vestfálsku jako Friedemir Schulze. Příjmení Poggenpohl přijal až v roce 1880 na počest rodiny své tety, která jej vychovala poté, co oba jeho rodiče předčasně zemřeli. Vyučil se tesařem.

V roce 1892 tehdy 33letý Poggenpohl založil vlastní dílnu spojenou s prodejnou nábytku. Zákazníkům nabídl unikátní koncept. Nevyráběl totiž jen z masivního dřeva v přírodní barvě, jako jeho současníci, ale nabízel nábytek v bílém laku. Konec 19. století byl ve znamení obrovského hospodářského růstu, firma měla úspěch, rychle se rozšířila a několikrát změnila své sídlo. Úspěch firmy Poggenpohl nenarušila ani hospodářská krize ve 20. letech 20. století. Tou dobou měla 200 zaměstnanců a změnila se na akciovou společnost. Konce poválečné ekonomické krize se Friedemir Poggenpohl nedožil, zemřel roku 1924.

Ukázka kuchyně Fiedemira Poggenpohla z roku 1892

V roce 1923 představil Poggenpohl nový typ kuchyňského nábytku – volně stojící příborník s názvem Ideál, tento koncept mimo jiné přejalo americké kuchyňské studio Wasmuth-Endicott Indiana a začalo vyrábět vlastní model s názvem Kitchen Maid.[1] Kuchyňské studio Poggenpohl se stalo tvůrcem kuchyňského designu tak, jak je znám dnes.

Další vývoj firmy[editovat | editovat zdroj]

V roce 1928 firma Poggenpohl uvedla na trh nový typ kuchyně, která se skládala z propojených skříní, samostatné skříně na boty, dřezu a jídelního stolu se židlemi. Tzv. reformní kuchyně se proslavila mimo jiné kvůli nové povrchové úpravě – desetivrstvý leštěný lak.

V roce 1950 firma představila v Kolíně nad Rýnem nový model kuchyňské sestavy 1000.[2]

V roce 1960 jako první designérské studio firma Poggenpohl nabídla kuchyň s ostrůvkem. Návrh měl odpovídat moderním potřebám zákazníka i soudobým trendům. V designérských inovacích a vlivu na světový design interiéru pokračuje firma Poggenpohl i nadále.

Firma Poggenpohl působí ve více než 70 zemích světa. Od roku 2000 je součástí švédské korporace Nobia. V roce 2007 dosáhla obratu přes 124 milionů euro.[3] I přes rozmach se všechny kuchyně vyrábějí výhradně v Německu, v obci, kde společnost vznikla.

V České republice je zastoupena společností Poggenpohl Czech s.r.o. se sídlem v Praze.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RAIN, Noe. www.core77.com [online]. 1.7.2011. Dostupné online. 
  2. WRANOVÁ, Lenka. Ing. [online]. Brno: Mendelova Univerzita v Brně, 2010. Dostupné online. 
  3. dds – das magazin für möbel und ausbau [online]. 20.3.2008. Roč. 2008. Dostupné online. 
  4. Oficiální stránky Poggenpohl Czech [online]. Dostupné online.