Freestyle fotbal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Freestyle fotbal – Lukáš Škoda, Jan Weber

Fotbalový freestyle (football freestyle) je nově vzrůstající sportovní odvětví fotbalu. Jediné, co je opravdu zapotřebí, abyste dosáhli vyšší úrovně, je vytrvalost. Freestyleři využívají svoji kreativitu spojenou s technikou a citem pro míč. Teoreticky je to další způsob. jak vyniknout mezi ostatními. Ale hlavní důvod, proč to čím dál více lidí provozuje, je radost z pohybu. Nepotřebujete spoluhráče, ani žádné hřiště. Stačí vzít kopačky, míč a začít. Nejsou zde žádné pokyny trenérů, píšťalky rozhodčích nebo jakékoliv jiné omezení. The style is free.

Mnoho lidí si pod pojmem freestyle football představí především žonglování různých částí těla, které znají od světoznámých fotbalistů typu Ronaldinha, Cristiana Ronalda, Zlatana Ibrahimovice a z dřívějších dob Pelého a Maradony. Diváci jsou uneseni, když je vidí, jak si při rozcvičce trénují svou techniku. Avšak ve freestyle footballu jde o něco jiného. Samozřejmě, že žonglování je základem freestylu, ale to je asi vše. Kreativita a fantazie některých freestylerů opravdu nemá meze, a tak vznikají čím dál tím těžší a komplikovanější triky.

Historie rozvoje[editovat | editovat zdroj]

Českou historii lze datovat zhruba od roku 1975. Mezi první fotbalové žongléry a také rekordmany na území tehdejšího Československa, předchůdce dnešní generace vyznavačů freestyle fotbalu v České republice a na Slovensku, patřili Josef Kalaš z Povážské Bystrice a Josef Lochman z Výprachtic. Tyto borce následoval Jan Skorkovský z Prahy, který netradičnímu fotbalovému umění ve volném stylu věnoval celý život a v průběhu třiceti let vytvořil stovky rekordů (v letech 1982 až 2011). Výkony Skorkovského inspirovaly další nadšence, především specialistu, rekordmana ve hře různých míčů hlavou, s řeckým jménem Bursas Charalambos, z Branek u Valašského Meziříčí (od roku 1995) a držitele desítek rekordů z Mezinárodních festivalů v Pelhřimově Jiřího Kremsera z Darkoviček u Hlučína (od roku 2000).

Rozvoji mezinárodního Freestylu hodně napomohla firma Nike, která pořádala různé soutěže a setkání. Poté jejich kampaň Joga Bonito zaměřená na krásu fotbalu pozvedla freestyle ještě o něco výš. V průběhu posledních let zažil internet freestylový boom. Kluci (později dokonce i holky) každého věku začali natáčet své dovednosti na video a „uploadovali“ na internet (především na youtube.com) a vznikala nová seskupení freestylerů, kteří si udělali vlastní značku a internetovou stránku. Freestylu se využívá i na živá představení, do TV show, reklam nebo poločasové programy nejen fotbalových zápasů.

Freestyle se obecně rozvíjí po celém světě, ale opravdu nejvíce se vyskytuje v Evropě. Postupem času je stále víc a víc oblíbený i v Česku. Praha se také stala pořadatelem historicky prvního Mistrovství Evropy v roce 2010 a později v roce 2011 i historicky prvního Mistrovství světa. Hlavními organizátory byli Lukáš Škoda, Jan Weber a Jan Struž.

V prosinci 2012 se v České Lípě konalo Otevřené amatérské mistrovství ČR.[1]

Představitelé[editovat | editovat zdroj]

Mezi světovou špičku patří Andrew Henderson, Tom Folan (Anglie), Skora, Szymo, Mikolaj, Luki, Michryc (Polsko), Charly (Argentina), Erlend, Brynjar, Tobias (Norsko), Gunther, Luca (Itálie), Ricardinho (Brazílie), Boyka (Kolumbie), Kosuke (Japonsko) a další.

Názvosloví triků[editovat | editovat zdroj]

Triky ve freestylu mají dokonce i své názvosloví, které se používá stejně ve všech zemích. Je to sice trochu složité, ale po chvilce si to určitě každý osvojí. Především je nutné zmínit, že freestyle se dělí na 4 kategorie.

 • Ground moves (Grounds) - triky nebo spíše pohyb s míčem, kdy míč je stále na zemi. Používají se jako kličky či zmatení při street matchy nebo samostatně.
 • Sitting moves (sitdowns) - Triky v sedě.
 • Lower body/air moves (lowers) - Triky, které se provozují od pasu dolů. V tomto odvětví vyniká většina freestylerů a zde se nejvíce využije kreativita a dovednosti každého.
 • Upperbody (uppers) - Triky, které se provozují od pasu nahoru. Jde především o balancování na různých místech horní části těla.

Jen pro představu zde uvádíme několik málo názvů jednotlivých triků.

Lowers[editovat | editovat zdroj]

 1. Atw (around the world) - základní trik (česky cesta kolem světa) - inside, outside/ Katw, Heel Atw, Half atw
 2. Htw (hop the world) - inside, outside/ Khtw, Heel Htw
 3. Tatw (Touzani around the world) - Atatw (Alternative), Htatw (Hopping/Hommie), Ahtatw, Ktatw (knee), Khtatw, Katatw, Kahtatw, Ktaatw
 4. Matw (Mitchy around the world) - Amatw (Alternative), Hmatw (Hopping/Hommie), Ahmatw, Kmatw (knee), Khmatw, Kamatw, Kahmatw, Hmaatw
 5. Aatw (Abbas around the world)
 6. Latw (Lemmens around the world) - Alatw (Alternative), (A)Ltatw, (A)Lmatw
 7. Patw (Palle around the world) - Apatw (Alternative), Pmatw, Ptatw, Paatw
 8. Jatw (Jay around the world) - Ajatw (Alternative), Hjatw (Hopping/Hommie), Jaatw (Jay Abbas around the world)
 9. Datw (Dore around the world)
 10. Gatw (Giniu around the world)
 11. Fatw (Filip around the world)
 12. Eatw (Eldo around the world)
 13. Satw (Skóra around the world) - Rsatw (Reverse)
 14. Skatw (Skala around the world) - Skmatw
 15. Szatw (Szymo around the world) - Rszatw (Reverse), Szmatw
 16. Lebatw (Lebioda around the world)
 17. Natw (Nix around the world)
 18. Timo Atw (trik složený z několika triků)
 19. Beck Atw (trik složený z několika triků)
 20. Crossover - Reverse Crossover
 21. Toe Bounce - Reverse Toe Bounce
 22. New Sh!t
 23. ATW360
 24. Magellan
 25. X over
 26. Heel juggling
 27. Nori Clutch


Tyto triky se dále kombinují do různých sestav a když se povede opravdu jedinečné combo, je to velká motivace pokračovat.

Uppers[editovat | editovat zdroj]

 1. Atm (around the moon)
 2. 360
 3. Stalls (head, shoulder, neck, chest, lips, nose, side…)

a další

Grounds[editovat | editovat zdroj]

 1. Akka (knee, 3000, heel, atw…)
 2. Da Sleeper
 3. Sinic
 4. Ankle breaker

a další

Sitdowns[editovat | editovat zdroj]

 1. Shin stall
 2. Shin juggle
 3. Sole juggle
 4. Sole stall
 5. The Abdullah trick
 6. většina triků jako u lowerů
 7. Upper shin juggle
 8. Nampop
 9. Knee crossover

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Michal Prokop. Špičkový Fotbal Freestylu v České Lípě. i-noviny.cz [online]. 2012-12-03 [cit. 2012-12-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

České www stránky[editovat | editovat zdroj]

 1. CFFA.cz- Webové stránky České Freestyle Fotbalové Asocicace
 2. HonzaWeber.com - mistr světa ve footbagu věnující se také Freestyle fotbalu
 3. KariFreestyle.com- Mistr České republiky ve Freestyle Fotbalu 2011, 2012, 2013 a 2014
 4. Skorkovsky.cz, předchůdce současné freestyle generace