Frederick Jackson Turner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frederick Jackson Turner
Frederick Jackson Turner.jpg
Narození 14. listopadu 1861
Portage
Úmrtí 14. března 1932 (ve věku 70 let)
San Marino
Alma mater Wisconsinská univerzita v Madisonu
Univerzita Johnse Hopkinse
Zaměstnavatelé Harvardova univerzita
Wisconsinská univerzita v Madisonu
Ocenění Pulitzerova cena za historii (1933)
společník Americké akademie umění a věd
Rodiče Andrew Jackson Turner
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederick Jackson Turner (14. listopadu 1861, Portage14. března 1932, San Marino) byl americký historik, zakladatel tzv. historického progresivismu. Soustředil se na téma "hranice" v amerických dějinách, které rozpracoval zejména v knize The Frontier in American History.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Historii vystudoval na University of Wisconsin (dnes University of Wisconsin–Madison), absolvoval roku 1884. Titul Ph.D. získal roku 1890 na Johns Hopkins University. V letech 1890–1910 byl profesorem historie na Wisconsinské, a v letech 1910–1924 na Harvardské univerzitě. V roce 1911 byl zvolen členem American Academy of Arts and Sciences. Roku 1933 získal za knihu The Significance of Sections in American History Pulitzerovu cenu.

Teorie hranice[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Teorie hranice.

Teorie hranice, kterou publikoval prvně roku 1893 (kniha The Frontier in American History vyšla ovšem až roku 1920), říká, že americká identita a mentalita je odvozena z průkopnického osidlování západu (posouvání hranice na západ), během nějž osadníci opouštěli ty evropské zvyklosti a hodnoty, které se ukazovaly neflexibilní a neužitečné, a formovali nové, praktičtější, svázané s aktuálními problémy, které museli řešit. K takovým základním americkým hodnotám a vlastnostem patří neformálnost, hrubost, rovnost a iniciativa. Potřeby expanze také daly vzejít novým formám náboženství (např. potulní charizmatičtí kazatelé). Teorie měla mimořádný vliv v americké kultuře, vyvolávala ale i kritiku, zvláště v 60. letech 20. století. Kritici upozorňovali, že Turner zcela pominul kategorie jako je třída, rasa či pohlaví. Kritikům také vadilo, že Turner novou pionýrskou americkou mentalitu hodnotil jako jednoznačně pozitivní, ba výlučnou, stejně jako neviděl negativa samotné expanze na západ, která měla i své oběti na straně původních obyvatel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Turner, Frederick Jackson, *14.11.1861 - †14.3.1932, americký historik - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2017-03-23]. Dostupné online. (česky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frederick Jackson Turner na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]