František Balák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JUDr. František Balák
Narození 31. srpna 1949 (70 let) nebo 1949 (70–71 let)
Alma mater Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Politická strana Komunistická strana Československa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Balák (* 31. srpna 1949[1]) je bývalý soudce Nejvyššího soudu České republiky. Je uznávaným odborníkem v oblasti občanského práva, zejména v otázkách vlastnictví.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze, poté zamířil do justice. Od roku 1973 byl soudcem strakonického okresního soudu a zaměřil se na občanskoprávní agendu. Soudcem českobudějovického krajského soudu byl zvolen roku 1979 a později se zde stal předsedou občanskoprávního odvolacího senátu. V roce 1983 vykonal stáž u republikového Nejvyššího soudu, ale nabízenou pozici soudce u tohoto soudu tehdy nepřijal.[2] Až roku 1991 byl po další stáži, i přes dřívější členství v KSČ,[1] jmenován soudcem tehdejšího republikového nejvyššího soudu. V roce 1996 přešel k Nejvyššímu soudu, kde rozhodoval v senátu specializovaném na vlastnické právo. Kromě běžné soudcovské rozhodovací činnosti soustavně pracoval na evidenci judikatury, což vedlo k vydávání Souboru civilních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu. Publikoval také v mnoha odborných časopisech a spolu s kolegy Věrou Koreckou a Petrem Vojtkem vydali velký komentář občanského zákoníku. Jako předseda senátu se až do roku 2012, kdy z Nejvyššího soudu odešel, významně podílel na celé řadě rozhodnutí, která v otázkách vlastnického práva zásadně ovlivnila právní praxi.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Tisk 202 – návrh na volbu soudců z povolání k soudům v České republice [online]. Praha: Česká národní rada. Dostupné online. 
  2. a b VRCHA, Pavel. Pocta JUDr. Františku Balákovi. Právní rozhledy. 2012, čís. 11, s. 418.