Francis Masson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francis Masson
Narození srpen 1741
Aberdeen
Úmrtí 23. prosince 1805 (ve věku 64 let)
Montréal
Povolání botanik, objevitel a botanický ilustrátor
Témata botanika
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Francis Masson (srpen 1741, Aberdeen, Skotsko23. prosince 1805, Montreal) byl skotský botanik a zahradník a první "lovec" rostlin pro Královské botanické zahrady v Kew.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Masson se narodil v Aberdeenu. V šedesátých letech 17. století začal pracovat v Královských zahradách v Kew jako podzahradník. Masson byl prvním sběratelem rostlin, který byl vyslán z Kew nově jmenovaným ředitelem zahrad sirem Josephem Banksem. Vypravil se s Jamesem Cookem během jeho druhé plavby na lodi HMS Resolution do jižní Afriky, kde se vylodil v říjnu 1772. Pobyl tam až do roku 1775, kdy se vrátil do Anglie. Za tuto dobu nasbíral více než 500 rostlinných druhů. Roku 1776 odcestoval na Madeiru, Kanárské ostrovy, Azory a Antily. Roku 1783 sbíral rostliny v Portugalsku a v lednu 1786 se vrátil do jižní Afriky, kde zůstal až do března 1795.

Massonova jediná kniha, Stapeliae Novae, o jihoafrických sukulentech byla publikována roku 1796.

Objevil více než 1 700 nových rostlinných druhů, např.:

V září roku 1797 odplul do Severní Ameriky. V prosinci připlul do New Yorku. Následujících několik let cestoval po americkém kontinentu a sbíral rostliny a semena. Navštívil Niagarský poloostrov a Lake Ontario. V prosinci 1805 zemřel v Montrealu a byl tam pohřben ve skotském presbyteriánském kostele, později známém jako St. Gabriel Street Church.

Po Massonovi je pojmenován rostlinný rod Massonia. V cruickshankské botanické zahradě v Old Aberdeenu se nachází pamětní Massonova plaketa.


Francis Masson má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Masson.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francis Masson na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]