Francesco Lucio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francesco Lucio
Základní informace
Narození 1628
Úmrtí 1. září 1658 (ve věku 29–30 let)
Benátky
Žánry opera a klasická hudba
Povolání hudební skladatel a varhaník
Nástroje varhany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francesco Lucio, také známý jako Luccio či Luzzo (cca 1628?1. září 1658 Benátky) byl italský varhaník a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se patrně v Coneglianu. Ani datum narození není přesně známo. Do Benátek přišel již v mládí a studoval u Giovanni Antonia Rigattiho na Conservatorio degli Incurabili, jedné z benátských charitativních institucí, která se starala o sirotky a děti z nejchudších rodin, kterým poskytovala vysoce kvalitní hudební vzdělání. V Benátkách pak setrval až do konce svého života.

V roce 1645 se stal varhaníkem v kostele San Martino a tuto funkci zastával až do roku 1652. 20. ledna 1649 debutoval jako operní skladatel dramatem L'Orontea na libreto Giacinty Andrei Cicogniniho (některými historiky je toto dílo však připisováno Antoniu Cesti). Opera jako celek byla sice ztracena, ale řada árií se dochovala ve sbírce vydané roku 1655. V témže roce vyšla tiskem jeho moteta ve sbírce Motetti concertati a doi e tre voci a v roce následujícím pod stejným názvem i druhý svazek.

25. října 1649 zemřel jeho učitel Rigatti a Lucio zdědil místo učitele zpěvu v Conservatorio degli Incurabili. Současně působil také jako skladatel pro klášter a konzervatoř Pio Ospedale della Pietà.

V posledním roce svého života byl vedoucím skupiny hudebníků v klášteře San Martino v Buranu. 7. srpna 1658 utrpěl zranění hlavy. Na jeho následky zemřel 1. září 1658.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E. Rosand: Opera in seventeenthcentury Venice. The creation of a genre. Berkeley 1991

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]