Fiona Apple

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fiona Apple
FionaApple.jpg
Základní informace
Rodné jméno Fiona Apple McAfee Maggart
Narození 13. září 1977 (42 let)
New York, USA
Žánry folk / rock
Nástroje klavír / zpěv
Rodiče Brandon Maggart
Web www.Fiona-Apple.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fiona Apple (* 13. září 1977, Manhattan, New York, USA), celým jménem Fiona Apple Maggart, je americká zpěvačka, hudebnice a autorka písní. Od dětství navštěvovala hodiny klavíru. Ve dvanácti letech byla znásilněna. Aby překonala toto trauma z dětství začala psát písně a chodit na psychoterapii. Je známá svým charakteristickým zabarvením hlasu a poetickými texty.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

Už její debutová deska Tidal byla úspěšná – prodalo se jí více než tři miliony kusů a stala se tak trojnásobně platinovou. V roce 1997 získala cenu MTV Video Music Award v kategorii Nejlepší začínající umělec.

Celý název jejího druhého alba zní: When the Pawn Hits the Conflicts He Thinks Like a King / What He Knows Throws the Blows When He Goes to the Fight / And He'll Win the Whole Thing 'Fore He Enters the Ring / There's No Body To Batter When Your Mind is Your Might / So When You Go Solo, You Hold Your Own Hand / And Remember That Depth is the Greatest of Heights / And If You Know Where You Stand, Then You Know Where to Land / And If You Fall It Won't Matter, Cuz You'll Know That You're Right. Tato básen, kterou Fiona napsala, když si přečetla nepříznivou kritiku na svou první desku Tidal, je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejdelší název alba, které bodovalo v americkém albovém žebříčku.[1] Album je o něco více experimentálnější než bylo to předchozí, texty jsou plné starých a neobvyklých výrazů, což snižuje jejich srozumitelnost. Navzdory tomu, že kritiky i reakce posluchačů byly víceméně příznivé, komerčnímu úspěchu prvního alba se druhé album rozhodně nevyrovnalo. Videoklipy k singlům Fast as You Can, Paper Bag a Limp natočil její tehdejší partner režisér Paul Thomas Anderson.

Téměř hotovou desku Extraordinary Machine odmítla firma Sony BMG vydat, protože ji pokládala za komerčně neúspěšnou. Postupně však několik písní proniklo na internet a dokonce do lokálních rádií. Skalní fanouškové odpověděli kampaní „Free Fiona”, kdy se snažili dotlačit firmu Sony BMG k vydání této desky. Dopadlo to tak, že v srpnu 2005 album skutečně vyšlo. Fiona se ale mezi tím rozhodla, že ho celé přepracuje. Deska se setkala s převážně příznivou reakcí fanoušků i kritiky.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fiona Apple na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Fiona Apple ve Wikimedia Commons
  • Tidal, 1996
  • When the Pawn…, 1999
  • Extraordinary Machine, 2005
  • The Idler Wheel Is Wiser Than the Driver of the Screw and Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do, 2012