Přeskočit na obsah

Finián z Clonardu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý Finián
Socha sv. Finiána
Socha sv. Finiána
Narození470
Myshall, Leinster, Gaelic Ireland
Úmrtí12. prosince 549
Ross Findchuill, Kingdom of Meath, Gaelic Ireland
Svátek12. prosince
Státní občanstvíKingdom of Leinster
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a pravoslavná církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Finián z Clonardu (též Finnian, Fionán nebo Fionnán; latinsky Finianus a Finanus; 470–549) byl jedním z prvních irských mnišských světců. Finián z Clonardu je (spolu s Endou z Aranu) považován za jednoho z otců irského mnišství. Založil opatství Clonard v dnešním hrabství Meath. Studovalo u něj dvanáct irských apoštolů. Je označován také za „vůdce svatých Irska".

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Finián se narodil v království Leinster jako syn Findloga. Obecně se předpokládá, že se narodil poblíž dnešního města New Ross. Byl členem klanu Rudhraighe z rodu Ulaid. Finiána pokřtil Abban. V raném věku byl svěřen do péče trimuňského biskupa Fortcherna.

Podle některých pramenů Finián nějakou dobu studoval v klášterním centru Martina z Tours v Galii. Tours bylo proslulé svou přísností. Později odešel do Walesu a pokračoval ve studiu v klášteře Kadoka Moudrého v Llancarfanu v Glamorganu. Zůstal tam několik let na modlitbách a studiích. Finián pořídil opisy římských klasiků a Vulgaty svatého Jeronýma.

Po třicetiletém pobytu ve Walesu se podle Codexu Salmanticensis vrátil do své rodné země.

Život[editovat | editovat zdroj]

Finián přišel nejprve do Aghowle v hrabství Wicklow na úpatí Sliabh Condala, kde mu leinsterský král Oengus poskytl místo. Poté založil mnišskou komunitu na ostrově Skellig Michael u pobřeží Kerry, přestože v některých historických pramenech je toto zpochybňováno. Odtud odešel do Brigidina kláštera v Kildare. Kolem roku 520 byl konečně andělem přiveden do Cluain Eraird (dnes Clonard, hrabství Meath) na řece Boyne, o němž mu bylo řečeno, že bude místem jeho vzkříšení.

V Clonardu si Finián postavil malou celu, kostelík z hlíny a chvojí a začal žít studiem, umrtvováním a modlitbami. Pověst o jeho vzdělanosti a svatosti se brzy rozšířila a do jeho klášterního útočiště se ze všech stran sjížděli učenci všech věků. Finián založil klášter podle vzoru velšských klášterů, na základě tradic pouštních otců a podle studia Písma. Pravidla v Clonardu byla známá svou přísností a askezi. Finiánovi žáci, kteří se stali zakladateli klášterů, jsou popisováni jako ti, kteří opouštěli Clonard s knihou, kružítkem nebo nějakým jiným předmětem, což naznačuje, že v Clonardu bylo brzy zřízeno fungující skriptorium a řemeslné dílny.

Kniha Kajícný Finián předepisuje pokání s cílem napravit hříšné sklony a pěstovat opačné ctnosti. Dokument vykazuje širokou vzdělanost a čerpá z učení Jana Kassiána o překonávání osmi špatných sklonů - obžerství, smilstva, lakomství, hněvu, sklíčenosti, lenosti, marnivosti a pýchy.

Pozdější život a smrt[editovat | editovat zdroj]

V officiu svatého Finiána se uvádí, že ve škole vybudované na zelené louce v Clonardu se v jednu chvíli vyučovalo ne méně než 3000 žáků. Mistr vynikal ve výkladu Písma svatého a tjeho přednášky a kázání se těsily mimořádné popularitě. Finiánův dar učit a jeho naprostá oddanost asketickému ideálu inspirovaly celou generaci. Clonard přitahoval studenty z různých částí Evropy. Ciarán z Clonmacnoise a Columcille z Iony patří mezi ty, kteří se u něj vzdělávali. Oni a mnozí další si z Finiánova kláštera v Clonardu odnesli základ vědomostí a s velkým úspěchem je užívali v zahraničí.

Finián zemřel na mor v roce 549. Je pohřben v jeho vlastním kostele v Clonardu.

Hickey (1996) říká: „Vezmeme-li v úvahu jeho životní úspěchy, a nikoli pohádkový věk, který mu připisuje jeho životopisec (140 let), můžeme odhadnout jeho věk v době smrti snad na šedesát nebo pětašedesát let.“

Finiánova sestra Regnach byla abatyší v Kilreynaghu nedaleko dnešního města Banagher.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Sv. Finián – vitráž v katedrále v Kildare

Clonard se stal významnou školou, řada studentů pokračovala v zakládání dalších klášterů. Ještě několik století po jeho smrti byla škola proslulá jako sídlo biblické vzdělanosti, ale zejména v jedenáctém století trpěla pod náporem Dánů a dva Irové, O'Rorke z Breifney a Dermod McMurrough, pomohli dokončit dílo, které Seveřané započali. Ostatky samotného Finiána byly v Clonardu uloženy až do roku 887, poté byla svatyně zničena.

Se změnou sídla stolice Meath z Clonardu do Trimu na příkaz normanského biskupa z Rochfortu v roce 1206 navždy odešla sláva původního místa.

Svátek Finiána z Clonardu připadá na 12. prosince.

Patronát[editovat | editovat zdroj]

Finián je patronem diecéze Meath.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Finnian of Clonard na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]