Boyne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Dabbahu, také Boyne, stratovulkán v Etiopii.
Boyne
Boine
Boyne poblíž Brú na Bóinne
Boyne poblíž Brú na Bóinne
Základní informace
Délka toku112 km
Plocha povodí2695 km²
Průměrný průtok38,8 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
IrskoIrsko Irsko
(hrabství Kildare, Offaly, Meath a Louth)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Irské moře
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boyne (anglicky River Boyne, anglicky Abhainn na Boine) je řeka ve východním Irsku. Měří 112 km a teče územím irské provincie Leinster.

Tok[editovat | editovat zdroj]

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Řeka vytéká z tzv. Trinity Well v lokalitě Newbury Hall na úpatí vrchu Carbury Hill (142 m n. m.), na území obce Carbury v hrabství Kildare.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče řeka zprvu obloukem prohnutým na jih západním směrem, severozápadně od města Edenderry se stáčí na sever a tvoří tak přirozenou hranici mezi hrabstvími Kildare a Offaly. Po přítoku Yellow River pokračuje na severovýchod, tvoříce hranici mezi hrabstvím Kildare a Meath, až k místu, kde se křižuje s korytem Royal Canalu, odtud teče přechodně na sever až k soutoku s vodním tokem tekoucím přes Ballivor, přičemž se několikrát esovitě stáčí. Pak koryto řeky popisuje tvar písmene „S“ a po přítoku řeky Knightsbrook teče znovu na severovýchod. U obce Dowdstown mění směr toku na sever až k městu Navan, kde po soutoku s nejvýznamnějším přítokem, Blackwater zleva, se stáčí a severovýchodním směrem teče k městu Slane. Odtud směřuje východním směrem přes historické území údolí Boyne, pak se esovitě stáčí a pokračuje v blízkosti místa bitvy na řece Boyne na pravém břehu. Zde řeka protéká poblíž megalitického komplexu Brú na Bóinne. Dále už pokračuje východním směrem k ústí, přičemž podteká dálnici M1 a železniční trať DublinBelfast a protéká ještě přes Droghedu, kde výrazně rozšiřuje své koryto.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Města[editovat | editovat zdroj]

Boyne postupně protéká přes následující města:

Ústí[editovat | editovat zdroj]

Boyne se vlévá do Irského moře mezi obcemi Mornington a Baltray (na východ od města Drogheda). Poslední část toku tvoří přirozenou hranici mezi hrabstvími Meath a Louth.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka je splavná v délce 31 km mezi městy Navan a Drogheda, dalších cca 17 km mezi Droghedou a ústím je splavných v závislosti na stavu vodní hladiny. V Boyne se loví pstruzi potoční, cejni, okouni, štiky, plotice a lososi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boyne (rieka v Írsku) na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]