Fianchetto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chess zhor 26.png
Chess zver 26.png a8 rd b8 nd c8 d8 qd e8 kd f8 bd g8 nd h8 rd Chess zver 26.png
a7 pd b7 bd c7 pd d7 pd e7 pd f7 pd g7 pd h7 pd
a6 b6 c6 d6 e6 f6 g6 h6
a5 b5 pd c5 d5 e5 f5 g5 h5
a4 b4 c4 d4 e4 f4 g4 h4
a3 bl b3 pl c3 d3 e3 f3 g3 pl h3
a2 pl b2 c2 pl d2 pl e2 pl f2 pl g2 bl h2 pl
a1 rl b1 nl c1 d1 ql e1 kl f1 g1 nl h1 rl
Chess zhor 26.png

Fianchetto (výslovnost fijanketo, italsky malý svah) je taková situace v šachu, kdy táhne pěšec před jezdcem o jedno až dvě pole dopředu, na uprázdněné místo (tedy jedno pole před jezdcem) pak postoupí střelec.

Fianchetto je základ mnoha hypermoderních zahájení, jejichž účelem je obsadit střed šachovnice a následně podlomit a zničit střední část protivníkova postavení. Šlo o obvyklý způsob hry ve staré Indii. Fianchetto obvykle není považováno za vhodné v otevřených hrách.

Za jednu z hlavních výhod fianchetta je často považováno to, že se postupující střelec stane aktivnějším. Protože střelec obsazuje diagonálu šachovnice (buď h1-a8 nebo a1-h8, podle toho, kterým střelcem je fianchetto provedeno), a tudíž může kontrolovat mnoho polí, stává se silnou útočnou zbraní. Nicméně pozice fianchetta přináší také možnosti pro protihráče: pokud je možno vyměnit fianchettujícího střelce, pole dosud střelcem chráněná jsou oslabena a můžou se stát terčem snadného útoku (zejména, pokud je fianchetto prováděno na královské straně šachovnice). Dále není možno snadno vyměnit fianchettujícího střelce, pokud provedl fianchetto i protivníkův střelec stejné barvy.

Diagram vpravo ukazuje tři rozdílné druhy fianchetta. Bílý královský střelec je v klasickém fianchettu, kdy pěšák před jezdcem postupuje jen o jedno pole a střelec tak obsazuje celou diagonálu. Toto je nejobvyklejší typ fianchetta, používaný v mnoha zahájeních.

Černý pěšec na křídle královny postupuje o dvě pole. Tomuto typu se říká dlouhé fianchetto. Pěšec v řadě b dále kontroluje pole c4, což je často výhodné. Dlouhé fianchetto na královském křídle je vzácnější, protože napadá slabší pole a oslabuje pěšáky.

Bílý střelec na dámském křídle postoupil až na pole a3 je někdy nazýván prodloužené fianchetto. Cílem této formy fianchetta je pole f8. Pokud černý udělá tah na sloupci e, bílý střelec bere černého a může být vzat pouze černým králem.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fianchetto na anglické Wikipedii.