Feleti Sevele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dr. Ph.D. Feleti Vakaʻuta Sevele
Feleti Sevele na návštěvě v Bílém domě
Feleti Sevele na návštěvě v Bílém domě
14. předseda vláda království Tonga
Ve funkci:
30. března 2006 – 22. prosince 2010
PanovníkTupou IV.
George Tupou V.
PředchůdceTupou VI.
NástupceSialeʻataongo Tuʻivakanō
Stranická příslušnost
ČlenstvíHnutí za lidská práva a demokracii

Narození7. července 1944 (79 let)
Nuku'alofa, TongaTonga Tonga
NárodnostTonžská
ChoťAinise Manu
DětiMaliana Sevele
Feleti Stephen, ml.
Pisila Sevele
SídloNuku'alofa
Alma materUniversity of Canterbury
ZaměstnáníGeograf, ekonom
CommonsFeleti Sevele
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr. Ph.D. Feleti Vaka´uta Sevele (* 7. července 1944 Nuku'alofa) je přední tonžský politik, diplomat a ekonom. Od 30. března 2006 zastává funkci 14. předsedy vlády Tonžského království.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Sevele se narodil 7. července 1944 v Nuku'alofa. Vystudoval střední školu na Apifo ʻ ou College na Tonze; dále šel studovat na Fidži - na Vysokou školu sv. Jana na ostrově Ovalau a gymnázium Marist Brothers v Suvě. Poté navštěvoval Vysokou školu Svatého Bedy v Christchurchu, později odešel na Canterburskou univerzitu, kde získal titul bakaláře z matematiky, věd, umění a také titul Ph.D., dále studoval hospodářskou geografii.

Po návratu na Tongu se začal věnovat politice. Pracoval v Tonžské komoditní radě, později se stal hlavním ekonomem pro Tichomořské společenství a jako člen představenstva Univerzity Jižního Pacifiku. Později pracoval jako ředitel Vzdělání katolíků, konzultant a podnikatel.

Do politiky vstoupil roku 1999, kdy byl zvolen jedním z devíti zástupců Tonžského parlamentu, v dalších volbách byl zvolen opětovně. V březnu 2005 byl jmenován do vlády jako ministr práce, obchodu a průmyslu. V prosinci 2005 se Tonga stala členem Světové obchodní organizace.

Sevele je historicky prvním tonžským premiérem z nešlechtického rodu. Předsedou vlády se stal po náhle rezignaci prince Lavaky Aty 'Ulukalaly 11. února 2006. Na krátkou dobu v roce 2008 zastoupil odstupujícího 'Utoikamana Siosiuu na postu ministra financí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Feleti Sevele na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]