Fanfrnoch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o lidovém hudebním nástroji. O přikryvadle, nazývané staročesky fafrnoch, pojednává článek přikryvadla.
Fanfrnoch
Hra na fanfrnochy

Fanfrnoch, také famfrnoch, bukač, brumbál, nebo bukál[1][2][3][4] je starodávný český lidový rytmický hudební nástroj, původem z Chodska. Patří do skupiny bicích nástrojů blanozvučných (membranofony), s neurčitou výškou tónu.

Je to hliněná nebo plechová nádoba [5] (džbán), která je potažena napnutou měchýřovou blanou[2] (kůží) a uprostřed je provlečen svazek žíní[2] (zpravidla dva žíňové provázky).[3] Čím větší nádoba, tím má fanfrnoch hlubší, silnější tón, naopak menší nádoba dává nástroji tón vyšší. Na nástroj se hraje taháním za žíně navlhčenými prsty, které třením vydávají specifický tón.[1][6] Nástroj drží hráč zpravidla mezi koleny a hraje střídavě levou a pravou rukou.[3] Fanfrnoch býval vyhrazen výhradně chlapcům a mužům, podobně jako např. velikonoční řehtačky. Je však známa i hra na fanfrnoch ve dvojicích, kdy žena (dívka) vypomáhá hráči a džbán drží, zatímco muž nástroj rozeznívá. To je praktické hlavně při chůzi, tedy při koledovacích obchůzkách, a používají-li se větší nástroje. Hra na fanfrnoch nese s sebou určitý komický prvek, jak vizuální (způsob hry je poměrně neobvyklý) tak i zvukový.

Fanfrnoch se používal jako doprovod k jiným nástrojům, ale především s ním koledovali chlapci na Nový rok[6] jako doprovod ke zpěvu lidové písničky, např. Fanfrnoch (lidová koleda z Chodska).

Fanfr, fanfr, fanfrnoch,
nastává nám novyj rok,
novyj rok nám nastává,
koledy se nandavá,[2]
hou, hou, halelujá.[7]

V české lidové hudbě patří fanfrnoch mezi nástroje sezónní, je totiž spojen pouze s dobou Vánoc a s koledováním.[7]

"Nedělej fanfrnochy" znamená také "nedělé drahoty", "nedělé otočenó" (na Moravě).

Zvuková ukázka[editovat | editovat zdroj]

Problémy s přehráváním? Nápověda.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Modr, Antonín, Hudební nástroje, Praha 1981
  • Vrkočová, Ludmila, Slovníček základních hudebních pojmů, Praha 2005, ISBN 80-901611-3-8

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Famfrnoch, fanfrnoch [online]. hudebni-scena.cz [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. 
  2. a b c d VYKOUKAL, František Vladimír. Rok v starodávných slavnostech nas̆eho lidu. [s.l.]: Nakladatel Frank . Bačkovský, 1901. Dostupné online. S. 7. 
  3. a b c VYKOUKAL, František Vladimír. Rok v starodávných slavnostech nas̆eho lidu. [s.l.]: Nakladatel Frank . Bačkovský, 1901. Dostupné online. S. 81. 
  4. brumbál [online]. Ústav pro jazyk český, dialektologické oddělení [cit. 2018-11-23]. Dostupné online. 
  5. ČECH, V. Květy. 1895, svazek 35, s. 125. Dostupné online. 
  6. a b Zpívánky: Fanfr, fanfr, fanfrnoch [online video]. Česká televize, 2009-01-01 09:40 CET [cit. 2010-01-08]. 1:00 min. Dostupné online. 
  7. a b BAAR, Jindřich Šimon; LUŽÍK, Rudolf. Chodské písně a pohádky: Souborné vydání. [s.l.]: Odeon, 1976. 622 s. Dostupné online. S. 545, 546. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]