Fanes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fanes
Fanes na obrazku 16. století, jehož autorem je Francesco de' Rossi
Fanes na obrazku 16. století, jehož autorem
je Francesco de' Rossi
Symboly had
Partnerka Nyx
Rodiče Chronos a Ananké nebo Nyx
Sourozenci Chaos, Moiry a Hóry
Řecký ekvivalent Erós

Fanes (řecky Φανής, Phanês, latinsky Phanes, tzn. „světlý“), zvaný též Éros (řecky Ἔρως), Protogonus (či Protogenus, řecky Πρωτογόνος, Prôtogonos, „prvorozený“), Metis a Erikepaios (Ἠρικαπαῖος / Ἠρικεπαῖος, Êrikepaios, latinsky Ericepaeus), je v mystické tradici orfismu řeckého antického náboženství prvopočáteční božstvo stvoření, světla a obrody života, prvotní vládce všech bohů. Běžně má podobu mladíka se zlatými křídly a je obklopen znameními zvěrokruhu. Jeho ekvivalenty jsou Erós. Obzvláště s Erótem má mnoho společného, protože je de facto jeho orfickým rozšířením. Fanes je definován jako prvotní Érot, je jeho počáteční podobou.

Kresba kosmického vejce od Jacoba Bryanta (1774)

V orfických mýtech je Éros-Fanes popsán jako hermafrodit, který stvořil zemi, oblohu, Slunce. Má údajně čtyři hlavy a někdy řve jako lev, bučí jako býk, syčí jako had nebo bečí jako beran. Občas je také zobrazován jako slepec nebo se zavázanýma očima. Zrodil se z kosmického stříbrného vejce vytvořeného bohem času Chronem a bohyní Ananké (nebo Nyx). Nyx jej nazvala Protogenem („provorozeným“). Nyx je zosobněním noce a Fanes stvořil den. Fanes se stal vládcem bohů, ale později předal své žezlo Úranovi, po něm převzal vládu Kronos a po něm Zeus.

Uspořádání orfické kosmogonie se v mnohém odlišuje od klasické řecké mytologie. Hierarchie a rodokmen bohů byl orfiky pozměněn, někteří učenci pak dokonce poukazovali na bizarnost orfických mýtů, aby prokázali ne-řecký nebo asijský původ orfismu.

Související články[editovat | editovat zdroj]