Piz Cunturines

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Piz Cunturines
Vrchol3 064 m
Prominence907 m
Poloha
StátItálie
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piz Cunturines (nebo Cunturinesspitze, psáno také Conturines; ladinsky Piz dles Cunturines) je nejvyšší vrchol pohoří Fanes v italských Dolomitech dosahující nadmořské výšky 3064 m. Masiv hory se svažuje k západu, jihu i východu, na severu se k ní připojuje Piz Lavarela. Celá oblast je součástí přírodního parku Fanes-Sennes-Braies.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Obvyklá trasa vede od východu po severní straně údolí směrem k sedlu mezi Piz Cunturines a Piz Lavarela. Odtud se ke skalnatému vrcholovému útvaru přiblížíte jižním směrem. Posledních několik metrů na vrchol se zdolává středně náročnou ferratou Conturinessteig nebo Tru-Dolomieu. Ta začíná na severní straně, pokračuje na západ a po několika žebřících končí na severozápadním hřebenu vrcholu.

Ačkoli se předpokládá, že na vrchol Piz Cunturines vystupovali lovci kamzíků již dříve, doložený prvovýstup uskutečnil 4. srpna 1880 Albrecht Grünwald v doprovodu horského vůdce Santo Siorpaese. V roce 1987 byla na jižním svahu hory ve výšce 2800 metrů objevena jeskyně s kostmi jeskynních medvědů a dalších zvířat starými kolem 50 000 let. Jeskyně je dnes uzavřena.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Piz Cunturines na německé Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]