Passo di Falzarego

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Průsmyk Falzarego
Passo Falzarego
Falzaregopass
Jou de Fauzare
Pohled na Falzaregopass z výstupu na Piccolo Lagazuoi
Pohled na Falzaregopass z výstupu na Piccolo Lagazuoi
Základní informace
SvětadílEvropa
PohoříAlpy
Dolomity
Průjezdnostsilnice Strada provinciale 48
Výška sedla2105 m n. m.
Poloha
 severjih
StátItálieItálie Itálie
Falzarego
Falzarego
Souřadnice46°31′8″ s. š., 12°0′34″ v. d.

Průsmyk Falzarego (italsky Passo Falzarego, německy Falzaregopass, ladinsky Jou Fauzare) je 2105 m vysoký horský průsmyk v italské provincii Belluno. Tento průsmyk propojuje horská údolí Fodom a dolní část údolí Cordevole s městečkem Cortina d'Ampezzo v údolí Valle del Boite, a přes průsmyk Valparola s městečkem Abtei v Jižním Tyrolsku. Za vhodných povětrnostních podmínek je silnice v průsmyku otevřená i v zimě.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Průsmyk Falzarego je široké, balvany poseté sedlo jižní části hlavního masivu Dolomit - Tofane. Průsmyk uzavírá vrchol Piccolo Lagazuoi (2762 m). Směrem na západ se otevírají pohledy na ledovci pokrytý masiv Marmolada, směrem a na jih vidíme vrchol Monte Averau (2649 m) ze skupiny Nuvolaugruppe a pět skalních věží skupiny Cinque Torri.

V roce 1909 byla postavena silnice přes průsmyk a tím byl dokončen poslední technicky nejobtížnější úsek Velké Dolomitické silnice mezi městy Bolzano a Cortina d'Ampezzo.

Význam Passa Falzarega klesl v první světové válce. Frontová linie v letech 1915–1918 zde probíhala přes průsmyk Valparola, vrchol Piccolo Lagazuoi a Passo Falzarego. Hexenstein a rakouská pevnost (Werk Tre Sassi) uzavřela severozápadní Velkou Dolomitickou cestu. Přes mnohé útoky se Italům průsmyk dobýt nepodařilo a následně se zabarikádovali ve východní stěně Lagazuoi, kde v roce 1916 započali podminovací válku. V roce 1917 vybudovali Italové více než 1000 m dlouhou štolu pod rakouské pozice a dne 20. června 1917 se pokusili výbuchem 33 tun trhavin neúspěšně zničit rakouské pozice.

Od konce první světové války patří průsmyk k provincii Belluno.

V rámci rozvoje cestovního ruchu v oblasti od poloviny 20. století jsou vybudované štoly v oblasti Lagazuoi opět zpřístupněny. Menší pozice, zákopy, dělostřelecké bunkry byly opraveny a jsou částečně vybaveny osvětlením. V tomto ohledu má Lagazuoi charakter historického muzea pod širým nebem.

Turismus a sport[editovat | editovat zdroj]

Hlavní turistickou atrakcí průsmyku je lanovka na Piccolo Lagazuoi, výstup pěšky je rovněž možný, a to buď s baterkou tunelem nebo jednoduše podél sjezdovky. Z vrcholu Lagazuoi jsou výhledy na východ na masiv Tofane, skupiny Sella a Marmolada na západě, Civetta a Monte Pelmo na jihu, Monte Cristallo, Sorapis a Antelao na východě a jihovýchodě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Passo di Falzarego na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Franz Hauleitner: Dolomiten 6, Rund um Cortina d'Ampezzo. 2. Auflage. Rother-Verlag, 2002, ISBN 3-7633-4063-7.
  • Walther Schaumann: Schauplätze des Gebirgskrieges 1915/18. Geschichte und Gegenwart in 39 Routen- und 447 Tourenvorschlägen. Ghedina & Tassotti-Verlag, Cortina d'Ampezzo 1989.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]