Falunská červeň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tradiční finský roubený dům natřený falunskou červení (Äänekoski, Střední Finsko)
Tradiční švédský venkovský dům natřený falunskou červení
Příprava falunské červeně

Falunská červeň (finskou švédštinou také doslova „červený mul“ = jedna ze čtyř složek humusu) je barva, která se ve Švédsku a Finsku běžně používá na fasády domů. Svůj název dostala podle červeného pigmentu z Falunských měděných dolů (jihozápadně od města Falun), který dává barvě její odstín. Díky složení pigmentu konzervuje falunská červeň dřevo, což je při počasí ve Švédsku potřebné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší stopy po falunské červeni pochází z 16. století. Během 17. století byly červeně zbarvené dřevěné domy symbolem bohatství a předlohou jim byly cihlové stavby v kontinentální Evropě. Teprve až v 19. století začala být červená barva obvyklejší i ve venkovských oblastech. Předtím byly domy zpravidla bez nátěru. Červená barva byla zároveň také nejlevnější, která byla k dostání. Bohatší sedláci malovali své domy dražší žlutou barvou, která byla běžnější pro panské domy a statky. Naopak veškerá zemědělská stavení byla malována červeně, a to téměř bez výjimky. Kromě toho, že byla červená barva levná a dodávala domům estetický vzhled, obsahovala také mnoho různých druhů minerálů, které konzervovaly dřevo. Díky tomu se pravděpodobně červeň stala tak populární.

Pigment[editovat | editovat zdroj]

Pigmentové zbarvení falunské červeně je dáno mineralizací, která probíhá ve Falunských měděných dolech. Ruda, obsahující málo mědi, během dlouhého času zvětrává a vytváří tzv. červený mul. Ta kromě mědi obsahuje i limonit (hnědel), oxid křemičitý a zinek – a kombinace těchto prvků impregnuje dřevo. Hnědel má původně žlutou barvu, ale po zahřátí zčervená. Dále po umytí a prosetí se humus vypálí a mele, a tak vznikne požadovaný pigment.

Recept na barvu[editovat | editovat zdroj]

Barva se vytváří vařením vody, pšeničné/žitné mouky, lněného oleje s červeným barvivem z Falunských měděných dolů. Červená barva se vyrábí ručně pouze na jednom místě ve Švédsku.

Falunská červeň se exportuje. Očekává se, že červené barvivo dojde v roce 2090.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Falu rödfärg na švédské Wikipedii.