Falunská červeň
Falunská červeň (finskou švédštinou Falu rödfärg, doslova „červený mul“ – jedna ze čtyř složek humusu) je barva, která se ve Švédsku a Finsku běžně používá na fasády domů. Svůj název, který je registrovanou ochrannou známkou, dostala podle červeného pigmentu z Falunských měděných dolů (jihozápadně od města Falun), který dává barvě její odstín. Díky složení pigmentu konzervuje falunská červeň dřevo, což je při severském počasí potřebné.
Historie
[editovat | editovat zdroj]Nejstarší stopy po falunské červeni pochází z 16. století. Během 17. století byly červeně zbarvené dřevěné domy symbolem bohatství a předlohou jim byly cihlové stavby v kontinentální Evropě. Teprve až v 19. století začala být červená barva obvyklejší i ve venkovských oblastech. Předtím byly domy zpravidla bez nátěru. Červená barva byla zároveň také nejlevnější, která byla k dostání. Bohatší sedláci malovali své domy dražší žlutou barvou, která byla běžnější pro panské domy a statky. Naopak veškerá zemědělská stavení byla malována červeně, a to téměř bez výjimky. Kromě toho, že byla červená barva levná a dodávala domům estetický vzhled, obsahovala také mnoho různých druhů minerálů, které konzervovaly dřevo. Díky tomu se pravděpodobně červeň stala tak populární.
Pigment
[editovat | editovat zdroj]Pigmentové zbarvení falunské červeně je dáno mineralizací, která probíhá ve Falunských měděných dolech. Ruda, obsahující málo mědi, během dlouhého času zvětrává a vytváří tzv. červený mul. Ta kromě mědi obsahuje i limonit (hnědel), oxid křemičitý a zinek – a kombinace těchto prvků impregnuje dřevo. Hnědel má původně žlutou barvu, ale po zahřátí zčervená. Dále po umytí a prosetí se humus vypálí a mele, a tak vznikne požadovaný pigment.
Výroba
[editovat | editovat zdroj]Barva se vytváří vařením vody, pšeničné/žitné mouky, lněného oleje s červeným barvivem z Falunských měděných dolů; barva se vyrábí ručně pouze na jednom místě ve Švédsku ve společnosti Stora Kopparbergs Bergslags AB.[1]
Falunská červeň se exportuje. Očekává se, že červené barvivo dojde v roce 2090.[zdroj?]
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Falu rödfärg na švédské Wikipedii.
- ↑ Om Falu Rödfärg - Sveriges mest beprövade husfärg [online]. [cit. 2022-01-18]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Falunská červeň na Wikimedia Commons