False Bay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa

False Bay (afrikánsky Valsbaai, česky Nepravá zátoka) je mořský záliv Atlantského oceánu na samém jihu Afriky. Nachází se 20 km jižně od Kapského Města a je vymezen mysem Hangklip na východě a mysem Dobré naděje (resp. Kapským poloostrovem) na západě. Název získal podle toho, že nezkušení námořníci při obeplouvání Afriky směrem na západ často považovali mys Hangklip již za mys Dobré naděje a odbočovali do této zátoky v domnění, že už obeplouvají Kapský poloostrov cestou do Stolové zátoky (Table Bay) s přístavem Kapské Město.

Díky proudu Střelkového mysu (který v těchto místech končí), má Nepravá zátoka poměrně teplou vodu, v zimě jsou zde však časté bouře vyvolané mísením se studeným Západním příhonem a Benguelským proudem ze západu.

Prvním Evropanem, který oblast navštívil, byl roku 1488 Bartolomeo Dias a pojmenoval ji Golfo dentro das Serras (Záliv mezi horami). Většina pobřeží zátoky je tvořena pohořím Kogelberg, dosahujícím až 1788 metrů nad mořem, jen na severu je Kapská rovina (Cape Flats) s písečnými plážemi. V zálivu se nachází ostrůvek Seal Island, dlouhý 800 metrů a široký 50 metrů. Oblast je významným turistickým centrem, vyhledávají ji rybáři, potápěči a jachtaři, je zde možno pozorovat vzácné živočichy (lachtan jihoafrický, žralok bílý, velryba jižní). Ve městě Simon's Town má svoji největší základnu Jihoafrické námořnictvo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]