Ezra T. Newman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ezra T. Newman
Narození 17. října 1929 (90 let)
New York
Alma mater Syracuse University
Newyorská univerzita
The Bronx High School of Science
Zaměstnavatel University of Pittsburgh
Ocenění Einstein Prize (2011)
člen American Physical Society
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ezra Ted Newman (* 17. října 1929) je americký fyzik, který je známý díky svým příspěvkům v oblasti obecné teorie relativity. Působí jako emeritní profesor na University of Pittsburgh. V roce 2011 získal od Americké fyzikální společnosti Einsteinovu cenu za zásluhy o teretickou relativitu včetně Kerrovy-Newmanovy metriky a Newmanova-Penroseova formalismu.

Raný život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Bronxu v New Yorku. Věda ho začala bavit již v dětství, zajímal se o magnety, oheň a četl vědecké publikace. [1] Byl přijat na vědeckou střední školu, kde exceloval ve fyzice. Jeho otec doufal, že bude studovat stomatologii, ale on se rozhodl zapsat na New York University ke studiu fyziky. Zde také získal roku 1951 bakalářský titul, doktorát obdžel o pět let později na Syracuse University.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Newman byl vědecky velmi aktivní v době rozkvětu obecné teori relativity v letech 1960-1975. V roce 1962 spolu s Rogerem Penrosem představili Newmanův-Penroseův formalismus pro práci se spinorovými veličinami v obecné relativitě. V roce 1963 objevil se spolupracovníky NUT vakuum, přesné vakuové řešení Einsteinových rovnic, které se stalo slavným "protipříkladem ke všemu". V roce 1965 objevil Kerrovo-newmanovo elektrovakuum, jedno z nejznámějších exaktních řešení. Jeho pozdější práce zahrnovaly problém rekonstrukce gravitačního pole uvnitř daného regionu z pozorování jak jsou optické obrazy čočkovány světlem procházejícím regionem.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jeho syn David Newman je rovněž fyzikem a působí na University of Alaska Fairbanks, dcera Dara je bioložkou a genetičkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ezra T. Newman na anglické Wikipedii.

  1. Paul Basken. [1], Chronicle of Higher Education, February 13, 2011.