Exsul familia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Papež Pius XII.

Exsul Familia je apoštolská konstituce papeže Pia XII. o migraci a povinnosti se o migranty postarat vyhlášená 1. srpna 1952. Název konstituce je odvozen od útěku svaté rodiny[1] jako pravzoru každé rodiny na útěku.

Vydání konstituce, ve které papež žádá politiku otevřených dveří, předcházela migrace milionů lidí po 2. světové válce. Podle statistické ročenky Rady Evropy bylo v roce 1950 jenom v Evropě cca 11,8 milionů migrujících lidí, z toho 1,2 milionů cizinců.[2] Úkolem všech lidí a obzvláště katolíků je rodinám migrantů pomáhat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nazaretská Rodina v exilu; Ježíš, Maria a Josef jsou emigranty v Egyptě, a tady jsou jako uprchlíci před hněvem bezbožného krále vzorem, příkladem a oporou všem emigrantům a těm, kdo putují v každém věku a odkudkoli, všem, kteří prchají z jakékoliv situace hrozících perzekucí nebo nouze a jsou nuceni opustit vlast, drahé příbuzné, sousedy, blízké, přátele a vydat se do cizí země“. V dramatu Nazaretské rodiny, přinucené uprchnout do Egypta spatřujeme bolestnou situaci všech migrantů, zejména přistěhovalců, exulantů, utečenců, uprchlíků a pronásledovaných.”, Exsul familia, AAS 44,1952, 649
  2. Herder Korrespondenz Orbis Catholicus 11, 1952

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]