Everard t'Serclaes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Everard t'Serclaes
Brussel Everard Serclaes.jpg
Narození 1320
Úmrtí 31. března 1388 (ve věku 67–68 let)
Brusel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pomník Everarda t'Serclaes v Bruselu.

Everard t'Serclaes (kolem 132013. března 1388), byl pán na hradě Kruikenburg. Proslavil se osvobozením Bruselu od flanderských útočníků.

Vévoda Jan III. Brabantský zemřel dne 5. prosince 1355. Vévodský titul a s ním i vládu zdědila jeho dcera Johana. Spoluvládcem byl její manžel Václav I. Lucemburský. Nástupnictví bylo zpochybněno flanderským hrabětem Ludvíkem II. Ten Brabant napadl a rychle obsadil Brusel. V noci 24. října 1356 skupina vlastenců pod vedením Everarda t'Serclaes pobořila městské hradby, vnikla do města a flanderské vyhnala. To umožnilo Johaně a Václavovi po podepsání dokumentu Joyeuse Entrée ujmout se vlády.

Everard se později stal pětkrát členem obecní rady v Bruselu. Jako starý muž vedl úspěšnou opozici proti prodeji části půdy patřící koruně proti Swederovi of Abcoude, pánu na hradě Gaasbeek. Skupina, kterou vedl Swederův nelegitimní syn, na Everarda zaútočila během jeho cesty z Lennika do Bruselu. Na následky zranění Everard o pět dní později zemřel. V reakci na tento zločin občané Bruselu i celého Brabantu zaútočili na hrad Gaasbeek a srovnali ho se zemí. Belgický sochař Julien Dillens (1849–1904) vytvořil pomník Everarda t'Serclaes na jeho památku. Památník se nachází nedaleko bruselské radnice v ulici Charlese Bulse. Mezi místními obyvateli se říká, že socha Everarda t'Serclaese přináší štěstí a plní přání všem, kdo se jí dotknou. Mnoho turistů se sochy dotýká, zvláště její ruky, protože legenda praví, že kdo pohladí soše ruku, ten se do Bruselu vrátí. Turisté se ale dotýkají i ostatních částí sochy, jako je tvář anděla, pes, nebo štít. Toto neustále dotýkání udržuje ležící tělo sochy lesklé ve srovnání se zbytkem památníku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Everard t'Serclaes na anglické Wikipedii.