Evangelický sbor německého jazyka při Českobratrské církvi evangelické

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
FS ČCE - Evangelický sbor německého jazyka při ČCE
Kostel v Jirchářích
Kostel v Jirchářích
Seniorát Pražský seniorát
Farní sbor Evangelický sbor německého jazyka při Českobratrské církvi evangelické
Farář Andrea Maria Pfeifer (2008)
Frank Dieter Leßmann-Pfeifer (2008)
Kurátor Tanja Kaminski
Kazatelské stanice:
žádné
Adresa
kancelář:
Voleníkova 18
155 00 Praha 13 - Stodůlky
Údaje v infoboxu aktuální k prosinci 2017

Farní sbor Českobratrské církve evangelické, seniorátu pražského. Sbor byl zřízen ČCE pro německé či německy mluvící evangelíky žijící trvale v Čechách, nebo kteří zde alespoň dočasně pracují, roku 1994. Na sboru působí od roku 2008 němečtí kazatelé, farářka Andrea Maria Pfeifer a farář Frank Dieter Leßmann-Pfeifer. Sbor je administrován českým farářem Josefem Danielem Benešem. Laickým představitelem sboru je kurátorka Tanja Kaminski. Jako Ochranovský seniorát nemá teritoriálně vymezenou působnost, tak ani tento sbor. Sdružuje německy mluvící evangelíky na území celé České republiky.

Sbor koná bohoslužby v kostele u sv. Martina ve zdi v 10:30 (Praha - Staré Město). Farní úřad se nachází na adrese Voleníkova 18, 155 00 Praha 5 - Stodůlky. Podle portálu Evangnet vykazuje v roce 2015 celkem 145 členů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sbor byl založen teprve roku 1994, jeho historie není tudíž bohatá. V rámci ČCE se jedná o nestandardní sbor, který se však podřizuje řádům a stanovám této církve, stejně tak i její konfesi.

Jeho počátky sahají až do roku 1990, kdy nastoupil do služeb ČCE německý farář Christof Lange z Německé evangelické církve a. v. jako tajemník pro ekuménu při Synodní radě. Společně se slovenským farářem Andrejem Hlibokým ze Slovenské evangelické církve a. v. začali pro luterány z obou jazykových skupin konat služby Boží v jejich rodných jazycích v kostele sv. Michala v Jirchářích. Rozpad ČSFR zasáhl i do jejich aktivit. Německá část se musela osamostatnit a připojit těsněji k ČCE. V roce 1998 vykazoval sbor 30 členů, převážně zaměstnanců zahraničních firem. O deset let později narostl počet členů již na 135.

Prvním kurátorkou sboru byla novinářka Minne Bley, potom převzal úřad Tomáš Kuták.

Pod záštitou německého sboru se začaly roku 1995 konat i služby Boží v lotyšském jazyce pod vedením lotyšského diakona augsburského vyznání Pavilse Bruverse.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]