Kurátor (církev)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kurátor je představitelem (statutárním zástupcem) sboru nebo jiné správní jednotky v některých evangelických církvích. Je zpravidla neordinovaný (nepovolaný ke službě zvěstování Slova a vysluhování svátostí); sbor nebo jinou správní jednotku zastupuje společně s dalším ordinovaným představitelem.

V ČCE[editovat | editovat zdroj]

Na úrovni sboru je spolu s farářem jedním ze dvou statutárních představitelů sboru.[1] Na rozdíl od kazatele ovšem není obvykle ordinován, tedy nemá vystudovanou teologii. Členové sboru si zvolí staršovstvo a to pak si ze svého středu vybere kurátora.[2][pozn. 1] Spolu s farářem kurátor odpovídá za činnost sborových orgánů, podepisují společně jménem sboru právní a jiné důležité listiny a zastupují sbor navenek. Volbou ve správním orgánu je jeden z nich zvolen jeho předsedou, druhý se bez volby stane místopředsedou.[3]

Kurátor existuje i na úrovni seniorátu (seniorátní kurátor) a celé církve (synodní kurátor).[4]

Ve SCEAV[editovat | editovat zdroj]

Postavení kurátorů ve SCEAV je obdobné jejich postavení v ČCE. Kurátor na úrovni celé církve se nazývá církevní kurátor. Zástupcem kurátora je místokurátor. Předpisy církve umožňují i existenci kurátora filiálního sboru, takový úřad však fakticky není dosud zřízen.

V ECAV[editovat | editovat zdroj]

Kurátor se oficiálně nazývá sborový dozorce.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V ČCE může být farářem i kurátorem žena, používaný pojem je potom farářka, kurátorka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Staršovstvo [online]. Zlín: Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Zlíně [cit. 2015-11-26]. Dostupné online. 
  2. VESECKÁ, Rut. Volba poloviny staršovstva a slib nových členů staršovstva [online]. Miroslav: Farní sbor Českobratrské církve evangelické Miroslav, 2010-04-26 [cit. 2015-11-26]. Dostupné online. 
  3. Církevní zřízení [online]. Praha: Českobratrská církev evangelická [cit. 2015-11-26]. Kapitola Hlava I. Obecná ustanovení. Dostupné online. 
  4. Přehled pojmů [online]. prazsky-seniorat.evangnet.cz [cit. 2018-04-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-15. 
  5. ECAV v ČR : Organizace. www.ecav.cz [online]. [cit. 2017-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-05.