Eva Nowotny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eva Nowotny
Narození 17. února 1944 (75 let)
Vídeňské Nové Město
Ocenění Velká stříbrná medaile s hvězdou za zásluhy o Rakouskou republiku
Funkce vyslanec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eva Nowotny (* 17. února 1944 Vídeň) je rakouská diplomatka, v současné době velvyslankyně ve Spojených státech. Předtím byla velvyslankyní ve Francii a u Britského královského dvora.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1973 pracuje ve službách ministerstva zahraničí. Než nastoupila jako velvyslankyně ve Washingtonu, působila jako generální ředitelka pro evropskou integraci a ekonomiku na ministerstvu zahraničních věcí ve Vídni. Byla též vyslána do Káhiry a New Yorku, kde pracovala pro OSN.
V letech 1983–1992 působila jako poradce pro zahraniční politiku spolkových kancléřů Freda Sinowatze a Franze Vranitzkého.
Poté pracovala jako rakouská velvyslankyně ve Francii (1992–1997) a ve Spojeném království (1997–1999). Od září 2003 pracuje v USA.

Pro období 2009–2012 byla zvolena za předsedkyni rakouské komise UNESCO. Kromě toho je členkou představenstva Rakouské společnosti pro zahraniční politiku a Organizaci spojených národů (ÖGAVN), fóra Bruna Kreiského a rakouského výboru agentury CARE. Od prosince 2010 je také členkou poradního sboru Rakouské zahraniční služby, kde napomáhá především v oblasti Služby na památku holokaustu.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 obdržela Vyznamenání za služby Rakouské republice.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Manželem Evy Nowotny je bývalý diplomat a spisovatel Thomas Nowotny, který též přednáší o mezinárodních vztazích. Mají jednu dceru a dvě vnoučata.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eva Nowotny na německé Wikipedii.