Eva Cassidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Eva Cassidy (2. února 1963 Washington, D.C.2. listopadu 1996 Bowie, Maryland) byla americká zpěvačka známá svou interpretací jazzu, blues, folku, gospelu, country a pop klasiky. Vlastní písně neskládala, věnovala se pouze interpretaci známých písní.

V roce 1992 vydala své první album The Other Side - duety s hudebníkem Chuckem Brownem, později sólové album Live at Blues Alley. I když byla poctěna Washingtonskou asociací hudby, za hranicemi rodného Washingtonu DC byla prakticky neznámá. Teprve po Evině smrti v roce 1996 (zemřela na zhoubný melanom) začala její hudba pronikat do celého světa. Převážná část jejích nahrávek byla vydána posmrtně.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Její písně můžeme slyšet také v některých seriálech a filmech, např. Soudkyně Amy, Láska nebeská, Krásná pokojská, Muž z Elysejských polí, Smallville, ...

Její verze Over the Rainbow (Tam za tou duhou) je častou volbou soutěžících v pěveckých soutěžích jako X-Factor, American Idol, apod.

O jejím životě vyšla v roce 2001 kniha Songbird: Eva Cassidy: Její příběh od těch, kteří ji znali.

Anglo-gruzínská zpěvačka Katie Melua, která je její horlivým fanouškem, nazpívala deset let po její smrti známou píseň Wonderful World. Právě touto písní dva měsíce před smrtí uzavřela Eva své poslední veřejné vystoupení. Z této písně byl pak vytvořen společný duet, ke kterému je natočen také videoklip.

Její život inspiroval Amy Redfordovou (dceru Roberta Redforda) k natočení filmu s názvem Kytara, který byl mimo jiné promítán také na 43. MFF v Karlových Varech.

Skotský tradicionál „The Water Is Wide“ v češtině zpívala mimo jiné skupina Spiritual kvintet pod názvem "Ten širý proud" a také skupina Rangers - Plavci na text Petry Černocké „Rákosí“.