Esri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Esri
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založení1969
ZakladatelJack Dangermond
Adresa sídlaRedlands, 923 73, USA
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostisoftware
Produktysoftware, ArcGIS, ArcGIS Engine a ArcGIS Server
MajitelJack Dangermond
Dceřiná společnostEsri France
Identifikátory
Oficiální webesri.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ESRI (Environmental Systems Research Institute) je společnost zabývající se vývojem softwaru určeného pro práci s geografickými informačními systémy (GIS – anglicky Geographic Information System). Hlavní sídlo Esri je v Redlands v Kalifornii v USA. Byla založena v roce 1969 jako konzultační společnost.

Její softwarové produkty poskytují kompletní a škálovatelnou platformu GIS. Systém ArcGIS je interoperabilní, respektuje standardy GIS i obecné standardy IT. Obsahuje hotové nástroje a komponenty, které se dají programovat a propojovat s jinými technologiemi. Jednotlivé produkty operují na desktopových, serverových i mobilních platformách, včetně prostředí pro vývoj a správu webových služeb. Technologií Esri ArcGIS jsou vybaveny všechny krajské úřady i významné instituce státní správy – Ministerstvo životního prostředí ČR, Zeměměřický úřad, Český geologický úřad, Státní plavební správa, Ředitelství silnic a dálnic a řada dalších.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

ArcGIS for Desktop[editovat | editovat zdroj]

ArcGIS for Desktop je klientská část ArcGIS, je profesionální nástroj GIS pro tvorbu a správu informačních systémů. Je k dispozici v podobě softwarových produktů ArcView, ArcEditor, ArcInfo a volně dostupného prohlížeče publikovaných map ArcReader. Každý z těchto produktů splňuje různou úroveň funkcionality a lze je tak nasadit na úrovni, která bude uživateli nejvíce vyhovovat. S jejich pomocí lze řešit nejrůznější úlohy GIS – od tvorby, editace a správy dat přes prostorovou analýzu až po tvorbu map. Jednotlivé produkty mají společný kódový základ, jednotné uživatelské rozhraní, společné rozšiřující moduly a stejné vývojové prostředí, což zvyšuje jejich využitelnost a schopnost spolupráce a zároveň snižuje nároky na školení uživatelů. To spolu s pružným systémem licencování vytváří předpoklady pro optimální využití GIS v rámci organizace.

ArcGIS for Server[editovat | editovat zdroj]

ArcGIS for Server je platforma pro tvorbu víceuživatelských, centrálně spravovaných aplikací, která přináší do oblasti serverů schopnosti dříve dostupné pouze prostřednictvím ArcGIS Desktop. S jeho použitím lze budovat webové aplikace či webové služby zajišťující plnou funkcionalitu GIS, jako například prostorovou analýzu dat a jejich správu. K dispozici jsou též některé vybrané extenze. Klientem může být webový prohlížeč ať už na PC či mobilním zařízení nebo klasická desktopová aplikace. Zpracování neprobíhá v počítači klienta, ale na serveru, což přináší nové možnosti při využití tzv. tenkých klientů, kdy uživatel nemusí být specialista na GIS, ale přesto mu je umožněno pracovat s prostorovými daty, získávat jednoduše výsledky např. složitých analýz s minimálními nároky na hardware.

ArcGIS Server nabízí úplný webový GIS, který poskytuje řadu připravených aplikací a služeb pro koncové uživatele. Tyto aplikace mohou sloužit nejen k prohlížení a dotazování geografických dat, ale i pro jejich analýzu, shromažďování, editaci a správu, to vše založené na standardech. Veškeré zpracování i správa dat probíhají na serveru, nároky na straně klienta jsou minimální.

ArcGIS for Mobile[editovat | editovat zdroj]

Aplikaci ArcGIS Mobile lze použít pro tvorbu a nasazení specializovaných mobilních aplikací, které pracují v „nepravidelně připojeném“ prostředí a lze je využít mnoha uživateli. Tyto aplikace podporují mobilní mapování, GPS, bezdrátovou synchronizaci, replikaci dat GIS a editační možnosti na řadě zařízení určených do terénu (např. mobilní telefony, Pocket PC, Tablet PC), které jsou vybaveny technologií Microsoft Windows Mobile.

ArcGIS Online[editovat | editovat zdroj]

Systém ArcGIS nabízí i online, internetové možnosti softwarových produktů na stránkách www.arcgis.com. na stránkách je nabízeno množství podkladových map, které lze jednoduše kombinovat s vlastními daty do vlastních mapových výstupů a sdílet s dalšími uživateli.

ArcGIS pro vývojáře[editovat | editovat zdroj]

Systém ArcGIS nabízí i možnost vystavění vlastních desktopových i serverových GIS aplikací.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]