ArcGIS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
ArcGIS
Logo
VývojářEsri
Aktuální verze10.8.2 (9. prosince 2021)
Operační systémMicrosoft Windows
Linux
PlatformaMicrosoft Windows
Vyvíjeno vVisual C++ a Python
Typ softwaruspatial analysis software, geografický informační systém a proprietární software
Licenceproprietární licence
Webwww.esri.com/software/arcgis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ArcGIS for Desktop, neboli desktopová verze systému ArcGIS od firmy Esri. Je dostupná ve třech úrovních licencí. Zásadním kritériem pro rozhodnutí o úrovni licence je způsob uložení pasportních dat a úroveň jejich editace a správy.

Typy produktů[editovat | editovat zdroj]

dle správy a úrovně editace
 • ArcView je základním produktem firmy Esri a umožňuje běžné i pokročilé editace vektorových dat nad polohopisnými podklady ve standardních formátech bez využití serverové databáze. Pro většinu případů je více než dostatečným nástrojem pro tvorbu a správu prostorových dat na samostatném pracovišti.
 • ArcEditor poskytuje navíc zejména editaci dat uložených v SDE – relační databáze uložené na databázových serverech typu Oracle, Microsoft SQL atd. Rozšíření v ArcInfo umožňuje pokročilou správu relačních databázi, například tvorbu nových databází a dat a kompletní sadu nástrojů pro pokročilé analýzy dat.

Aplikace[editovat | editovat zdroj]

 • ArcMap je centrální aplikace v ArcGIS Desktop, použitelná pro všechny mapově orientované úlohy, včetně prostorových analýz, editace dat a tvorby kartografických výstupů.
 • ArcCatalog pomáhá organizovat a spravovat všechna data. Obsahuje nástroje pro vyhledávání a prohlížení geografických datových sad, tvorbu a prohlížení metadat a pro vytváření schématu struktury geografických vrstev.
 • ArcToolbox je aplikace obsahující nástroje pro konverzi dat, transformaci mezi souřadnicovými systémy a nástroje pro prostorovou analýzu (geoprocessing). Data, mapy, symboly, uživatelské nástroje, výstupní sestavy a metadata lze vzájemně sdílet a předávat mezi produkty ArcGIS Desktop a v rámci nich mezi aplikacemi ArcMap, ArcCatalog a ArcToolbox.
 • ArcGIS Explorer je volně dostupný prohlížeč geoprostorových dat. Nabízí snadnou cestu, jak zdarma a rychle prohlížet geografické informace jak ve 2D, tak i ve 3D, a navíc obsahuje možnost provádět nad zobrazenými daty dotazy a analytické úlohy. ArcGIS Explorer umožňuje přistupovat k aplikacím pro zpracování prostorových dat (geoprocessing) založeným na serveru s datovými sadami GIS a zpřístupňuje veškeré možnosti, které nabízí ArcGIS Server včetně geoprocessingu a 3D služeb. ArcGIS Explorer je otevřenou a interoperabilní aplikací – dokáže pracovat jak s lokálními datovými vrstvami, tak i se službami zpřístupněnými pomocí ArcIMS, ArcWeb Services, WMS konsorcia, OGC či KML.
 • ArcGIS for Server tato platforma nabízí serverové řešení pro GIS, a to převážně pro tvorbu víceuživatelských, centrálně spravovaných aplikací, která přináší do oblasti serverů schopnosti dříve dostupné pouze prostřednictvím ArcGIS Desktop. S jeho použitím lze budovat webové aplikace či webové služby zajišťující plnou funkcionalitu GIS, jako například prostorovou analýzu dat a jejich správu. K dispozici jsou též některé vybrané extenze. Klientem může být webový prohlížeč ať už na PC či mobilním zařízení nebo klasická desktopová aplikace. Použití standardních vývojových prostředí a protokolů umožňuje integraci GIS do stávajících informačních systémů a díky podpoře Javy zde není omezení pouze na prostředí Microsoft Windows. Důležité je[zdroj?!], že zpracování neprobíhá v počítači klienta, ale na serveru, což přináší nové možnosti při využití tzv.tenkých klientů, kdy uživatel nemusí být specialista na GIS, ale přesto mu je umožněno pracovat s prostorovými daty, získávat jednoduše výsledky např. složitých analýz s minimálními nároky na hardware. Rozsáhlá funkcionalita a schopnost zpracovávat velké objemy dat, stejně tak jako používání standardních technologií, dělají z ArcGIS Serveru ideální prostředí pro poskytování schopností GIS vzdáleným uživatelům[zdroj?!]. Navíc nižší náklady a rozšiřitelnost umožňují tvorbu aplikací s dobrou návratností investic[zdroj?!].

Výhody aplikace ArcGIS Server[editovat | editovat zdroj]

 • umožňuje snadnou konfiguraci webových aplikací
 • podporuje klienty ArcGIS Desktop a ArcGIS Explorer, jeho součástí je předpřipravená webová mapová aplikace, kterou je možné jakkoli upravovat
 • poskytuje úplnou sadu služeb GIS: mapové služby (2D a 3D), geodatové služby, služby geoprocesingu, geokódovací služby, služby podporující SOAP, WMS (konsorcium OpenGeospatial) a KML, pomocí kterých lze publikovat data i např. do CAD systémů typu MicroStation,
 • poskytuje nástroje pro správu a administraci, které umožňují konfigurovat, publikovat a optimalizovat chod serveru GIS,
 • poskytuje kompletní vývojářské nástroje pro .NET a Java,
 • poskytuje kompletní ADF (Application Developer Framework) pro mobilní klienty (ArcGIS Mobile).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]