Alžbětin most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Erzsébet híd)
Jump to navigation Jump to search
Erzsébet híd
Alžbětin most
Základní údaje
Státy Maďarsko
Přes Dunaj
Souřadnice
Materiál ocel
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Budapešť, v popředí Alžbětin most

Alžbětin most (maďarsky Erzsébet híd) je most přes řeku Dunaj v Budapešti, hlavním městě Maďarska. Ocelový visutý most patří k nejnovějším mostům ve městě. Původně sloužil silničnímu i tramvajovému provozu. Dnes je pouze silniční.

Most je dlouhý 290 m a je pojmenován po Alžbětě Bavorské, známé také jako Sissi, choti rakousko-uherského císaře Františka Josefa; nedaleko mostu je v parku umístěna její bronzová socha.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Most byl vystavěn mezi lety 1897 a 1903, spojil Pešť s Budínem při úpatí Gellértova vrchu. Byl bohatě zdobený. Ve své původní podobě se však dočkal jen druhé světové války; roku 1945 jej zničili ustupující Němci. Během obnovy země však nemohl již být vybudován z finančních důvodů stejně okázale, jako tomu bylo na začátku století. Nahradila jej tedy současná moderní bílá konstrukce; opět se začalo stavět roku 1961, s dokončením o tři roky později. Vzhledem k nárůstu motorizace v posledních letech, ukázala se prudká devadesátistupňová zatáčka z Pešťské strany jako velký problém; docházelo tu k mnoha smrtelným nehodám. Od roku 2004 proto v jednom směru (z bývalého Budína) byla povolená rychlost snížena na 40 km/h.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]