Erik Brann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erik Brann
Zleva: Doug Ingle, Ron Bushy, Lee Dorman a Erik Brann
Zleva: Doug Ingle, Ron Bushy, Lee Dorman a Erik Brann
Základní informace
Rodné jméno Rick Davis
Jinak zvaný Erik Braunn
Narození 11. srpna 1950
Pekin, Illinois, USA
Úmrtí 25. července 2003 (ve věku 52 let)
Los Angeles, Kalifornie, USA
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Žánry psychedelický rock, acid rock, blues rock, hard rock
Povolání hudebník
Nástroje kytara, zpěv
Aktivní roky 19672003
Vydavatel Atco Records
Příbuzná témata Iron Butterfly, Flintwhistle
Web www.erikbraunn.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erik Brann (11. srpna 1950 Pekin25. července 2003 Los Angeles) byl americký rockový kytarista a zpěvák, nejvíce známý jako člen skupiny Iron Butterfly, do které přišel ve svých sedmnácti letech a nahrál s ní její nejznámější album In-A-Gadda-Da-Vida.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Již od dětství hrál na housle a později byl členem symfonického orchestru Boston Symphony Orchestra. Přes veškerý svůj talent se chtěl stát rockovým hudebníkem a začal tedy hrát na kytaru. Začínal ve skupině The Paper Fortress. Ve svých šestnácti letech, v roce 1967, se stal členem skupiny Iron Butterfly,[1] kde nahradil původního kytaristu Dannyho Weise. Se skupinou nahrál její druhé album In-A-Gadda-Da-Vida (1968) a o rok později pak Ball. Spolu s baskytaristou Lee Dormanem napsal skladbu „Termination“ pro první z alb; na druhém již přispěl autorsky k více písním. Brann skupinu opustil v roce 1969 a brzy poté spolu s dalším bývalým členem, zpěvákem Darrylm DeLoachem, založil soubor Flintwhistle, se kterým vystupoval přibližně rok, ale žádné nahrávky s ním neudělal.

V roce 1974 byla obnovena skupina Iron Butterfly a v nové sestavě byl i Brann; v roce 1975 skupina vydala dvě alba Scorching Beauty a Sun and Steel. Na obou se Brann podílel jako kytarista, ale je také hlavním autorem a zpěvákem. Se skupinou pokračoval až do jejího rozpadu v létě 1977 (nedlouho poté byla skupina obnovena v kompletně změněné sestavě). V pozdějších letech se občasně účastnil koncertů Iron Butterfly, ale nikdy ve skupině nevydržel příliš dlouho. Zemřel na srdeční zástavu ve svých dvaapadesáti letech.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. IRON BUTTERFLY Guitarist ERIK BRAUNN Dies At 52 [online]. Blabbermouth, 2003-07-28 [cit. 2013-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Erik Braunn, Iron Butterfly Guitarist, Dies at 52 [online]. The New York Times, 2003-07-30 [cit. 2013-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]