Ergo Proxy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ergo Proxy
Ergo-Proxy-Logo.png
エルゴプラクシー
(Erugo Purakuší)
Žánry sci-fi
akční
kyberpunk
mysteriózní
Cílová skupina seinen
Televizní anime seriál
Scénář Dai Sató
Režie Šukó Murase
Produkce Akio Macuda
Satoši Fudžii
Hirojuki Kitaura
Takaši Kóčijama
Hudba Jošihiro Ike
Produkční studio Manglobe
TV stanice WOWOW
Vysíláno 25. února 2006 – 12. srpna 2006
Počet dílů 23
Wikipe-tan face.svg Portál o anime a manze

Ergo Proxy (japonsky エルゴプラクシー, Erugo Purakuší) je japonský animovaný sci-fi seriál, který v roce 2006 vyrobilo studio Manglobe. K seriálu později vznikl spin-off v podobě mangy Centzon Hitchers & Undertaker (センツォン・ヒッチャーズ&アンダーテイカー). V Ergo Proxy je kladen značný důraz na psychologii a mentalitu hlavních postav. Je zde použita kombinace 2D digitální animace, 3D počítačového modelování, a digitálních efektů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Lidé žijí ve velkých městech, schovaných po bílými kopulemi a s robotickými pomocníky, tzv. Autoravy po boku. Městem Romdeau se začne šířit virus Kogito, který dává autoravům, lidské myšlení. Lil Meyerová, která se stará o likvidaci Autoravů nakažených Kogitem, je jednoho dne napadena tajemnou postavou, jejíž existenci se snaží úřady zatajit. Tato postava je nazývána Proxy. Lil se rozhodne vypátrat, co je Proxy zač. Setkává se také s ruským imigrantem Vincentem Lawem, který má s Proxy něco společného.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Vincent Law[editovat | editovat zdroj]

Vincent je imigrant z města Mosque (nejspíše současná Moskva). Nemá vzpomínky na dobu než přišel do Romdeau, a tak se vydá, brzy poté co je napaden Proxym a pronásledován bezpečnostními jednotkami zpátky. Cestou zjišťuje že existuje asi 300 Proxy a on je jedním z nich. Jeho pravé jméno je Ergo Proxy, prostředník smrti.

Re-l Meyer[editovat | editovat zdroj]

Re-l vyšetřuje případy spojené s virem Kogitoa a je vnučkou Donova Meyera. Je velmi namyšlená. Pomáhá jí její vlastní autorav Iggy, bez kterého by měla značné potíže s každodenní potřebou a jinými věcmi. Po svém prvním setkání s Proxym po něm začne pátrat. Brzy začíná dospívat názoru že s ním má Vincent něco společného.

Pino[editovat | editovat zdroj]

Pino je autorav nakažený kogitem. Původně patřila Raulu Creedovi a Samanthě Rossové, kteří ji měli místo dítěte (Pino vypadá jako malá holčička). Později mají syna, ale Samantha Rossová i se synem je zabita Proxym. Brzy poté je Pino nakažena kogitem a dává se dohromady s Vincentem, kterému dělá doprovod.

Proxy 1[editovat | editovat zdroj]

Jde o hlavní zápornou postavu seriálu. Vincenta nazývá svým stínem. Byl poprvé zmíněn v epizodě 15. Proxy 1 zničil město Mosque a zabil Amnesia, který měl uschované Vincentovy vzpomínky. V předposlední epizodě zabil Donova Mayera. Nakonec umírá na sluneční záření (Sluneční záření ničí buňky z nichž jsou Proxy tvořena) a zranění utrpěná v souboji s Vincentem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]