Ergo Proxy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ergo Proxy
エルゴプラクシー
(Erugo Purakuší)
Žánrsci-fi, akční, kyberpunk, mysteriózní
Cílová skupinaseinen
TV anime
RežieŠukó Murase
ScénářDai Sató
ProdukceAkio Macuda
Satoši Fudžii
Hirojuki Kitaura
Takaši Kóčijama
HudbaJošihiro Ike
StudioManglobe
KanálJaponsko WOWOW
Vysíláno od2006-02-2525. února 20062006-08-1212. srpna 2006
Počet dílů23
Portál: Anime a Manga

Ergo Proxy (japonsky エルゴプラクシー, Erugo Purakuší) je japonský animovaný sci-fi seriál, který v roce 2006 vyrobilo studio Manglobe. K seriálu později vznikl spin-off v podobě mangy Centzon Hitchers & Undertaker (センツォン・ヒッチャーズ&アンダーテイカー). V Ergo Proxy je kladen značný důraz na psychologii a mentalitu hlavních postav. Je zde použita kombinace 2D digitální animace, 3D počítačového modelování, a digitálních efektů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Lidé žijí ve velkých městech, schovaných po bílými kopulemi a s robotickými pomocníky, tzv. Autoravy po boku. Městem Romdeau se začne šířit virus Kogito, který dává autoravům, lidské myšlení. Lil Meyerová, která se stará o likvidaci Autoravů nakažených Kogitem, je jednoho dne napadena tajemnou postavou, jejíž existenci se snaží úřady zatajit. Tato postava je nazývána Proxy. Lil se rozhodne vypátrat, co je Proxy zač. Setkává se také s ruským imigrantem Vincentem Lawem, který má s Proxy něco společného.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Vincent Law[editovat | editovat zdroj]

Vincent je imigrant z města Mosque (nejspíše současná Moskva). Nemá vzpomínky na dobu než přišel do Romdeau, a tak se vydá, brzy poté co je napaden Proxym a pronásledován bezpečnostními jednotkami zpátky. Cestou zjišťuje že existuje asi 300 Proxy a on je jedním z nich. Jeho pravé jméno je Ergo Proxy, prostředník smrti.

Re-l Meyer[editovat | editovat zdroj]

Re-l vyšetřuje případy spojené s virem Kogitoa a je vnučkou Donova Meyera. Je velmi namyšlená. Pomáhá jí její vlastní autorav Iggy bez, kterého by měla značné potíže s každodenní potřebou a jinými věcmi. Po svém prvním setkání s Proxym po něm začne pátrat. Brzy začíná dospívat názoru že s ním má Vincent něco společného.

Pino[editovat | editovat zdroj]

Pino je autorav nakažený kogitem. Původně patřila Raulu Creedovi a Samanthě Rossové, kteří ji měli místo dítěte (Pino vypadá jako malá holčička). Později mají syna, ale Samantha Rossová i se synem je zabita Proxym. Brzy poté je Pino nakažena kogitem a dává se dohromady s Vincentem, kterému dělá doprovod.

Proxy 1[editovat | editovat zdroj]

Jde o hlavní zápornou postavu seriálu. Vincenta nazývá svým stínem. Byl poprvé zmíněn v epizodě 15. Proxy 1 zničil město Mosque a zabil Amnesia, který měl uschované Vincentovi vzpomínky. V předposlední epizodě zabil Donova Mayera. Nakonec umírá na sluneční záření (Sluneční záření ničí buňky z nichž jsou Proxy tvořena) a zranění utrpěná v souboji s Vincentem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]