Epidexipteryx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxEpidexipteryx
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura nebo spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu rodu epidexipteryx
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda (Theropoda)
Čeleď Scansoriopterygidae
Rod Epidexipteryx
Binomické jméno
Epidexipteryx hui
Zhang et al., 2008
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fosílie epidexipteryxe.

Epidexipteryx byl malým maniraptorním dinosaurem, který žil v období před zhruba 152 až 168 miliony let (na přelomu jury a křídy) na území dnešní Číny.

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Byl popsán v roce 2008 podle dobře zachované nekompletní kostry. Součástí této fosílie byly také pernaté struktury, vytvářející u živého tvora jednoduché opeření. Zajímavostí jsou dlouhá "ocasní" pera, která zřejmě sloužila k imponování při pářícím chování. Tento druh byl dlouhý pouze kolem 25[1] až 30 cm a vážil zhruba jen 220 gramů[2] (podle jiného odhadu 470 gramů)[3], patřil tedy k nejmenším známým dinosaurům vůbec. Je jedním ze zhruba 20 dnes známých opeřených dinosaurů.

S publikací objevu se pojí menší skandál. Místo řádné publikace byl rukopis studie koncem září 2008 zveřejněn na předpublikačním webovém portálu. Dostal se tedy k veřejnosti zhruba o měsíc dříve, než byl publikován oficiálně (23. října).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rekonstrukce lebky epidexipteryxe.

Epidexipteryx byl nelétavý, zuby byly poněkud zahnuté dopředu, aby mohl vytahovat larvy hmyzu ze stromů. Přední končetiny měl bez letek, ale měl dlouhé prsty jako ksukol a používal je podobným způsobem, ale bez poklepávání prstem do stromů.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Epidexipteryx se vyskytuje v druhém dílu seriálů Planet Dinosaur v epizodě Feathered dragons. Zde je zobrazován jako kořist pro většího teropoda sinraptora a svými ocasy se snaží zastrašit jiné zástupce svého druhu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 147 (anglicky)
  3. Benson, R. B., Hunt, G. , Carrano, M. T., Campione, N. and Mannion, P. (2018). Cope's rule and the adaptive landscape of dinosaur body size evolution. Palaeontology, 61: 13-48. doi:10.1111/pala.12329

Literatura[editovat | editovat zdroj]