Enugu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Enugu
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška247 m n. m.
StátNigérieNigérie Nigérie
Enugu
Enugu
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha557 km²
Počet obyvatel1 029 400 (2022)[1]
Hustota zalidnění1 848,1 obyv./km²
Správa
Vznik1909
Oficiální webwww.enugustate.gov.ng
Telefonní předvolba042
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Enugu je hlavní město jednoho ze států Nigerijské federativní republiky - státu Enugu. Počet obyvatel města není přesně znám, nicméně počet obyvatel celého státu Enugu je na základě předběžných čísel z nigerijského sčítání lidu z roku 2005 odhadován na 5 590 513 obyvatel. Obyvatelstvo Enugu patří k etniku Igbo, což je jedno ze čtyř největších nigerijských etnik.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Jméno Enugu pochází ze dvou igbo slov enu ugwu což v překladu znamená "vrcholek hory"

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Enugu z hor na západ od města.

Od získání nigerijské nezávislosti v roce 1960 bylo Enugu hlavním městem Východního regionu. Od 30. května 1967 se stává hlavním městem Republiky Biafra, státu usilujícího o nezávislost na Nigérii. 28. září bylo město dobyto nigerijskými jednotkami a hlavním městem Biafry se tak stává Umuahia.

Po skončení nigerijské občanské války v roce 1970 je bývalý Východní region rozdělen na několik nových států a Enugu se stává hlavním městem státu Anambra.

V roce 1991, za vlády diktátora Ibrahim Badamosi Babangida, byl stát Anambra rozdělen na dvě části - nový stát Anambra s hlavním městem Awka a stát Enugu s Enugu jako hlavním městem.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Na začátku 20. století se Enugu stalo významným centrem těžby uhlí. Těžba uhlí byla z velké části zastavena v průběhu nigerijské občanské války a to zejména v důsledku zničení potřebného vybavení. Malé množství uhlí se však stále ještě těží a je přepravováno železnicí do přístavu Port Harcourt, odkud je exportováno do zahraničí. Dodnes je těžba uhlí přítomna v oblíbeném nigerijském označení města „the Coal city“ - „Uhelné Město“, které můžeme nalézt například na poznávacích značkách aut státu Enugu.

Dnes je nejsilnějším ekonomickým odvětvím města drobný obchod a služby. V blízkosti vnitrostátního letiště se nachází továrna Mercedesu.

Problémem ekonomického rozvoje jsou pravidelné každodenní výpadky elektřiny, nedostatečné zásobování vodou a špatný stav silnic.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Enugu se nachází vnitrostátní letiště, s pravidelnými linkami do Abuji a Lagosu. Dvě nigerijské letecké společnosti létající do Enugu jsou Aerocontractors a Sosoliso Airlines.

Z Enugu vede železnice do Port Harcourt, nicméně ta je využívána jen pro nákladní dopravu.

K dopravě do jiných měst je možno využít dopravu autobusy a mikrobusy.

Městská hromadná doprava v Enugu prakticky neexistuje, ulice jsou proto neustále ucpané. K dopravě po městě je využíváno taxíků v podobě mikrobusů nebo motorkářů, zvaných „okada“.

Školství[editovat | editovat zdroj]

V Enugu se nachází jeden z kampusů University of Nigeria - UNEC, dále pak Enugu State University of Science & Technology (ESUT) a Institute of Management & Technology (IMT). Problémem nigerijského vysokého školství obecně je kultizmus a tento kriminální fenomén se nevyhnul ani Enugu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2023-12-31].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]