English Heritage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
English Heritage
Logo English Heritage
Logo English Heritage
Vznik 1. dubna 2015
Právní forma private company limited by guarantee
Působnost Anglie
Oficiální web www.english-heritage.org.uk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

English Heritage (česky Anglické dědictví, oficiálním názvem Historic Building and Monuments Commission for England, česky Komise historických budov a památek pro Anglii) je britská kulturní nezisková organizace, která pečuje o architektonické prostředí v Anglii. Je financovaná Ministerstvem kultury, médií a sportu.

Organizace byla založena zákonem o národním dědictví v roce 1983, kterým převzala do své péče památky dosud spravované příslušnými ministerstvy britské vlády. English Heritage je protipólem English Nature, která pečuje o skvosty britské přírody.

Nejdůležitější úlohou English Heritage je správa více než 400 významných historických a archeologických lokalit od Stonehenge až po nejstarší litinový most na světě Iron Bridge. V sezóně 2007–2008 navštívilo všechny památky English Heritage, které jsou obsluhované personálem, dohromady 5,3 milionu návštěvníků.[1] Věnuje se též konzervaci, registraci a ochraně historického prostředí. English Heritage dále spravuje veřejný archiv National Monuments Record.

Veřejnost má právo stát se členy English Heritage, za což získají mj. volný vstup do objektů organizace. V sezóně 2007/08 mělo English Heritage 665 tisíc členů.[1] Členové nemohou hlasovat o rozhodnutích English Heritage, ale jsou vyzýváni k tomu, aby vyjadřovali své názory na související události, např. k výstavbě silničního tunelu ve Stonehenge.

English Heritage spustilo také projekt Images of England (česky: Obrázky Anglie), jehož cílem je vytvořit volně dostupnou online-databázi 370 tisíc registrovaných památek v Anglii. Každý záznam v databázi obsahuje reprezentativní fotografii a popis budovy z pera historika architektury.

Významný podíl v činnosti English Heritage má její pedagogické působení, vedené na základě cyklického motta „porozumění – úcta – péče – potěšení – porozumění“.[2]

Obdobnými organizacemi v jiných regionech Spojeného království jsou

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku English Heritage na anglické Wikipedii.

  1. a b English Heritage Annual Report and Accounts 2007/08. London: English Heritage, 2008. Dostupné online. (anglicky) 
  2. HAVLŮJOVÁ, Hana. Výchova ke vztahu ke kulturně historickému dědictví: pohled do Velké Británie. iHNed.cz [online]. 2008-11-14 [cit. 2010-10-22]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]