Enfant terrible

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soubor:Pavelnovotny.png
Jako člen ODS byl Pavel Novotný označován jako enfant terrible[1][2]

Enfant terrible [ãfã teríbl], francouzsky "hrozné dítě", "postrach rodiny"; dítě, které všechny uvádí do rozpaků svou upřímnou prostořekostí a působí tak ve společnosti drobné skandály. V přeneseném významu se jedná i o člena nějakého uskupení (nikoli nutně rodiny), který má výrazně specifické (kontroverzní) jednání.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O tom, kdy se z běžné věty stalo okřídlené úsloví, se názory rozcházejí. Podle jedné verze to způsobil francouzský architekt L´Enfant, který ve službách Thomase Jeffersona plánoval město Washington a svými nápady působil různé nesnáze, takže ho Jefferson - s tímto povzdechem - brzy vyhodil. Naproti tomu také slavný francouzský karikaturista Paul Gavarni nazval jednu sérii svých karikatur tímto titulkem.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V přeneseném smyslu prostořeký, nezdvořilý člověk, který nečekaně říká nepříjemné věci a nedbá na společenské zvyklosti. Případně vůbec výstřední člověk, "originál", který ve společnosti působí trapné situace. V současnosti se označení enfant terrible často chápe téměř jako lichotka, poklona něčí originalitě, odvaze a upřímnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Enfant terrible na anglické Wikipedii.

  1. ODS přichází o své „enfant terrible“. Novotný oznámil, že ve straně skončí [online]. idnes.cz [cit. 2021-03-18]. Dostupné online. (česky) 
  2. „Zachovali se ke mně uboze.“ Bouřlivák a provokatér Novotný končí v ODS [online]. seznamzpravy.cz [cit. 2021-03-18]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]