Přeskočit na obsah

Enfant terrible

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jako člen ODS byl Pavel Novotný (stojící před multikárou) označován jako enfant terrible[1][2]

Enfant terrible [ãfã teríbl], francouzsky „hrozné dítě“, „postrach rodiny“; dítě, které všechny uvádí do rozpaků svou upřímnou prostořekostí a působí tak ve společnosti drobné skandály. V přeneseném významu se jedná i o člena nějakého uskupení (nikoli nutně rodiny), který má výrazně specifické (kontroverzní) jednání.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O tom, kdy se z běžné věty stalo okřídlené úsloví, se názory rozcházejí. Podle jedné verze to způsobil francouzský architekt L'Enfant, který ve službách Thomase Jeffersona plánoval město Washington, D.C. a svými nápady působil různé nesnáze, takže ho Jefferson – s tímto povzdechem – brzy vyhodil. Naproti tomu také francouzský karikaturista Paul Gavarni nazval jednu sérii svých karikatur tímto titulkem.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V přeneseném smyslu prostořeký, nezdvořilý člověk, který nečekaně říká nepříjemné věci a nedbá na společenské zvyklosti. Případně vůbec výstřední člověk, „originál“, který ve společnosti působí trapné situace. V současnosti[kdy?] se označení enfant terrible často chápe téměř jako lichotka, poklona něčí originalitě, odvaze a upřímnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Enfant terrible na anglické Wikipedii.

  1. VACHTL, Jiří. ODS přichází o své „enfant terrible“. Novotný oznámil, že ve straně skončí. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2021-03-17 [cit. 2021-03-18]. Dostupné online. 
  2. RAMBOUSKOVÁ, Michaela. „Zachovali se ke mně uboze.“ Bouřlivák a provokatér Novotný končí v ODS. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2021-03-17 [cit. 2021-03-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]