Emil Trojan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emil Trojan
Narození26. května 1947
Pastviny
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí27. května 2012 (ve věku 65 let)
Těchonín
ČeskoČesko Česko
BydlištěTěchonín
Národnostčeská
Dětičtyři děti
Příbuznídva sourozenci
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Emil Trojan (26. května 1947 Pastviny27. května 2012 Těchonín) byl český autor vojensko-historické a technické literatury a propagátor československého opevnění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Emil Trojan se narodil se 26. května 1947 v Pastvinách rodičům pracujícím v místním koloniálu. Základní školní docházku absolvoval v pastvinské dvoutřídce a následně v Klášterci nad Orlicí. V první polovině šedesátých let navštěvoval Odborné učiliště v Pardubicích, kde do roku 1972 pracoval jako provozní chemik ve Východočeských chemických závodech v Semtíně v provozech na výrobu výbušnin. Po přestěhování do Těchonína začal pracovat ve Vojenském výzkumném a doškolovacím ústavu JEP Hradec Králové – pobočka Těchonín. Zde po dobu dvaceti let zastával funkci vedoucího technika sekce výzkumu infekčních toxických aerosolů. Poté působil jako chemický laborant a ekonomem Vojenské ubytovací a stavební správy Pardubice v Provozním středisku v Těchoníně. Zajímal se o turistiku, cestování a novodobou vojenskou historii (1933–1947) se zaměřením na československé pohraniční opevnění budované v letech 1936–1938, vlastnil rozsáhlý archiv historických fotografií. Byl jedním z tvůrců první naučné stezky na toto téma nazvané Betonová hranice a předané do užívání turistům v roce 1988. Stezka v nezměněné podobě sloužila do roku 2012, kdy došlo k její modernizaci a částečnému přetrasování. Spolupracoval též na zprovozňování a rekonstrukčních pracích na muzeu opevnění dělostřelecká tvrz Bouda. Byl ženatý a otec čtyř dětí. Zemřel náhle 27. května 2012.

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Emil Trojan byl autorem nebo spoluautorem vojensko-historické a technické literatury:[1]

  • Betonová hranice I - IV (1994-2005)
  • Pastviny – historie a současnost (1998)
  • Tak přísahali… I a II. (o partyzánském odboji a poválečných událostech v Orlických horách, 2001-2010)
  • Přehrada Pastviny s podtitulem Výkup pozemků a budov, stavba viaduktu, přehradní hráze a nových komunikací v letech 1932 – 1938 (2011)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]